مرگ یکی از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در زندان اوین تایید شد

دو نماینده مجلس، مرگ یکی از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر را در زندان اوین تایید کردند.
«طیبه سیاوشی» روز دوشنبه ۱۸ دی به خبرگزاری ایلنا گفت که در پی انتشار خبر مرگ یک جوان ۲۲ ساله در زندان موضوع را از مراجع قضایی و امنیتی پیگیری کرد که به او اعلام شد این جوان در زندان خودکشی کرده است.
به گفته او، نیروی انتظامی این جوان را در ناآرامی‌های اخیر تهران بازداشت کرده و تحویل دستگاه قضایی داده بود.
«محمود صادقی» دیگر نماینده تهران نیز به یکی از وبسایت‌های خبری گفت: «متاسفانه خبر مرگ سینا قنبری، جوان ۲۲ ساله در زندان صحت دارد.
او در توئیتر خود نوشت که مرگ یکی از معترضان بازداشت شده تایید شده است. او به دستگاه قضایی و دولت نسبت به بوجود آمدن «کهریزکی دیگر» هشدار داد.
ساعتی بعد، مدیر کل زندان‌های استان تهران در گفت و گو با ایسنا مدعی شد که سینا قنبری شنبه شب در دستشویی قرنطینه زندان اوین خود را حلق آویز، و خودکشی کرد.
در تماسی که با یک مقام مسئول در یکی از مراجع اطلاعاتی داشتم، متأسفانه مرگ یکی از بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر در زندان اوین را تأیید کرد؛
به رئیس‌جمهور و مقامات امنیتی و قضایی هشدار می‌دهم از وقوع #کهریزک_دوم جلوگیری کنید.
یکی دیگر از بازداشت شدگان که سرنوشت آن پس از چند روز همچنان مبهم است، اشکان آبسواران، جوان ۲۰ ساله‌ای است که گفته می‌شود ناپدید شده است. به گفته خانواده این جوان، او روز ۱۴ دی با تلفن خود اطلاع داده که بازداشت شده است اما پس از مراجعه مادرش به زندان اوین به او گفته شده که فرزندش ناپدید شده است.
در پی بازداشت گسترده معترضان در تهران و برخی از شهرها، نگرانی‌ها از وقوع حوادثی نظیر آنچه سال ۸۸ در کهریزک رخ داد، بالا گرفت.
در اعتراضات سال ۸۸ تعدادی از بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند که پس از مدتی اعلام شد چهار نفر در این بازداشتگاه به دلیل شرایط نگهداری نامناسب و ضرب و جرح ماموران کشته شده‌اند. این بازداشتگاه به دستور رهبر جمهوری اسلامی بسته شد و چند سال بعد سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران و قاضی حداد به دلیل نقش داشتن در فرستادن بازداشت شدگان آن به آن محل، از قضاوت محروم شدند.
حال محمود صادقی نماینده مجلس اعلام کرده است که نسبت به وقوع یک کهریزک دیگر در پی اعتراضات اخیر، به مسئولان هشدار داده است.

You may also like...