ملایم تر شدن موضع دولت ترامپ در مورد تعرفه فلزات

کاخ سفید با اتخاذ موضعی ملایم تر در مورد تعرفه فلزات وارداتی می گوید ممکن است معافیت هایی در این زمینه در نظر بگیرد.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید می گوید کانادا، مکزیک و سایر کشورها به دلایل امنیت ملی احتمالا شاهد معافیت هایی خواهند بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که تولیدات فولاد با تعرفه ای ۲۵ درصدی و محصولات آلومینیومی با تعرفه ای ۱۰ درصد روبرو خواهند شد.

اما این نگرانی هست که این تعرفه ها باعث جنگی تجاری شود.

از جمله اتحادیه اروپا تدابیر تلافی جویانه ای علیه شماری از محصولات آمریکایی از جمله کره بادام زمینی و ویسکی بربون کنتاکی پیشنهاد کرده است.

علیرغم مخالفت شدید داخلی و خارجی با تعرفه های تازه، خانم سندرز گفت که رئیس جمهور آمریکا این طرح را تا آخر هفته امضا خواهد کرد.

اما او افزود: “به طور بالقوه معافیت هایی برای مکزیک و کانادا در نظر گرفته می شود که براساس امنیت ملی خواهد بود، و ممکن است این معافیت شامل سایر کشورها هم شود. این تصمیم مورد به مورد و کشور به کشور گرفته خواهد شد.”

علت تصمیم آقای ترامپ چیست؟

رئیس جمهور آمریکا همواره با خشم از کسر تجاری آمریکا با سایر کشورها سخن گفته و استدلال کرده است که دیگر کشورها برای چندین دهه “مشغول بهره برداری” از آمریکا بوده اند.

یکی از قول ها انتخاباتی او بازسازی صنایع فولاد و آلومینیوم آمریکا بود که می گوید به خصوص از محصولات ارزان وارداتی از چین ضربه خورده اند.

او هفته پیش نگرانی ها در مورد شروع جنگ تجاری را رد کرد و در عوض گفت “جنگ های تجاری خوبند” و آمریکا به راحتی در آنها برنده خواهد شد.

آقای ترامپ قبلا به احتمال معافیت مکزیک و کانادا از این تعرفه ها اشاره کرده بود البته گفت دلیلش این است که آمریکا براساس معاهده “نفتا” (پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی) از بابت این کشورها متضرر نمی شود.

مکزیک و کانادا از بزرگترین صادرکنندگان فولاد به آمریکا هستند.

واکنش ها

طرح دولت آمریکا باعث به صدا در آمدن زنگ خطر در اطراف جهان شده و بازارهای بورس را تکان داده است.

منتقدان استدلال می کنند که این تعرفه ها در حفاظت از اشتغال در آمریکا ناکام خواهد ماند و در نهایت باعث افزایش بهای کالاها در این کشور خواهد شد.

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول اخطار داده که در یک جنگ تجاری “هیچ کس برنده نخواهد شد” و برای رشد اقتصادی جهان زیانبار است.

اعضای حزب جمهوری خواه آقای ترامپ هم ابراز نگرانی کرده اند و پل رایان رئیس مجلس نمایندگان گفته خواهان مشاهده تعرفه هایی “هدفمندتر” است.

You may also like...