ممانعت از حضور دختر ۷ ساله در ورزشگاه آزادی تهران

یکی از تجمعات زنان در اعتراض به ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها

مسئولان برگزاری مسابقه فوتبال بین استقلال و تراکتورسازی از ورود دختری ۷ ساله به ورزشگاه آزادی جلوگیری کردند. این دختربچه به همراه پدرش از شبستر به تهران آمده بود تا مسابقه فوتبال را از نزدیک تماشا کند.

وبسایت خبرآنلاین با انتشار عکسی از این دختر و پدر گزارش داده که آنها از ساعت‌ها قبل از شروع مسابقه مقابل ورزشگاه آزادی تهران حضور داشتند اما اجازه ورود به دختربچه داده نشد.
خبرآنلاین گزارش داده از ورود دختری ۷ساله به ورزشگاه آزادی جلوگیری شده. این دختربچه از شبستر تا تهران برای تماشای مسابقه تراکتورسازی آمده بود
حضور در ورزشگاه‌ها و امکان دوچرخه‌سواری در اماکن عمومی یکی از مطالبات زنان ایرانی است که اولی سال‌هاست ممنوع شده و در مورد دوم نیز رویه مشخصی وجود ندارد.

شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده گفته است که بالاخره با گذشت ۳۶ سال از عمر جمهوری اسلامی باید چاره‌ای برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها اندیشیده شود.

پیش از این و در برخی ورزشگاه‌ها درباره ورود دختران کم سن و سال به همراه اعضای خانواده‌شان به ورزشگاه سخت‌گیری نمی‌شد اما این بار حضور یک دختر ۷ ساله هم در ورزشگاه آزادی تحمل نشده است.

به تازگی مسعود شجاعی، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگو با رادیو فردا از فساد در فوتبال و عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها انتقاد کرده است که باعث شده تا به فدراسیون فوتبال ایران احضار شود.

مشاور وزیر کشور ایران: عدم رعایت “موارد شرعی” دلیل عدم حضور زنان در ورزشگاه اس
یکی از کنشگران حقوق زنان در بازی‌های المپیک، خواستار حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها شده است
مشاور وزیر کشور ایران در امور بانوان معتقد است رعایت نکردن “موارد شرعی” از سوی “چند خانم” باعث شده تا بقیه زنان هم به پای آنها بسوزند و حق ورود به ورزشگاه نداشته باشند.
3
فهیمه فرهمندپور، مشاور وزیر کشور ایران در امور بانوان روز سه‌شنبه ۹ شهریور به خبرگزاری ایلنا گفت: “اگر روزی ملاحظات در نظر گرفته شود، ورود زنان به ورزشگاه ها فی‌نفسه چیز بدی نیست.”

او تاکید کرد که زنان در صورت ورود به ورزشگاه‌ها باید “موارد شرعی” را رعایت کنند.

به اعتقاد این مقام دولتی، زنان باید “بیشتر رعایت کنند” تا مقاومت‌ها نسبت به حضور زنان در ورزشگاه‌ها کم‌تر شود: “وقتی چند خانم این رفتار را نداشته باشند، بقیه هم به پای این چند نفر می‌سوزند.”

خانم فرهمندپور همچنین با اشاره به حرکت اعتراضی زنان دوچرخه‌سوار که فتوای رهبر جمهوری اسلامی درباره مجاز بودن دوچرخه‌سواری زنان را در دست داشتند، گفت: “جالب این است که خانم‌ها پلاکارد فتوای ایشان را دستشان گرفتند و با لباس، هیات و شکلی که فاقد آن چیزی است که در فتوا آمده، در خیابان دوچرخه سواری کردند. این بازی کردن با واژه‌ها و برخورد نادرست با موقعیت‌هاست و اتقافا همین رفتارها باعث می‌شود که برخی‌ها سریعا گارد بگیرند.”

حضور در ورزشگاه‌ها و امکان دوچرخه‌سواری در اماکن عمومی یکی از مطالبات زنان ایرانی است که اولی سال‌هاست ممنوع شده و در مورد دومی نیز رویه مشخصی وجود ندارد.

به تازگی شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده گفته بود که بالاخره با گذشت ۳۶ سال از عمر جمهوری اسلامی باید چاره‌ای برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها اندیشیده شود.

به نظر می‌رسد که برخلاف خانم مولاوردی، برخی اعضای دولت حسن روحانی مانند فهیمه فرهمندپور، مشاور اصولگرای وزیر کشور که او نیز یک چهره اصولگرا است، با چنین مطالباتی همسو و موافق نیستند.

You may also like...