موج انتقاد از سخنان روحانی در اولین حضور در یک گفتگوی خبری بعد از اعتراضات

سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که اولین گفت و گوی زنده خبری او بعد از اعتراضات اوایل دیماه بود، واکنش های انتقادی بسیاری در فضای مجازی برانگیخت.

در حالیکه دو هفته پس از اعتراض‌های گسترده خیابانی در ایران و حوادث پس از آن، انتظارها از آقای روحانی برای یک گفت و گوی متفاوت و صریح تلویزیونی بالا گرفته بود، موج انتقادها در فضای مجازی نشان داد که پاسخ‌های حسن روحانی این انتظارها را برآورده نکرد.

رئیس جمهوری ایران درباره مشکلات اقتصادی و نرخ ارز اعلام کرد که کشور مشکل تامین ارز ندارد، درباره ریزگردها اعلام کرد که درختکاری می شود و مشکل حل خواهد شد، درباره آلودگی هوا اعلام کرد که کامیون ها باید نوسازی شده و گازوئیل باید استاندارد شود، و در مورد بسیاری از مشکلات که موجب اعتراض مردم در دی ماه گذشته شده بود، از اقداماتی سخن گفت که باید در آینده انجام شود.

#روحاني از همه چیز گفت جز #حقوق-شهروندی که تک تک بند‌هایش در هفته‌های گذشته نقض شد. از حق تظاهرات مسالمت آمیز و بلاتکلیفی بازداشت‌ها و کشته‌شدهای اخیر

این در حالیست که در هفته های اخیر در پی موج اعتراض های شهروندان در دهها شهر ایران و سرکوب این اعتراض ها، انتظار می‌رفت بخش زیادی گفت و گو به این موضوع، ریشه‌های آن و نقض حقوق شهروندی معترضان اختصاص یابد.

ایکاش آقای روحانی متوجه میشدندکه هربارکه با مردم صحبت میکنندبخش دیگری از۲۴میلیون رای شان راازدست میدهند.ایکاش ایشان میتوانستندمتوجه شوندکه وقتی بجای پرداختن به مشکلات ومسائل جدی و واقعی جامعه به سئوال و جوابهای تصنعی،پوک و سطحی میپردازنددرحقیقت به شعورمردم توهین میکنند.

آقای روحانی حرفی برای گفتن نداشت. نه در مورد قیمت دلار، نه در مورد اعتراضات مردمی و نه حتی در مورد آلودگی هوا و صندوق‌های اعتباری. جوری از آرامش و صلح و صفا هم صحبت کرد که انگار در ژنو زندگی می‌کند. با این حرفها، اگر دلار ۵ هزار تومان بشود در هفته‌های آینده نباید تعجب کرد!

انتقاد به سخنان حسن روحانی در حالی که هنوز این مصاحبه در حال پخش از تلویزیون دولتی ایران بود، آغاز شد. برخی از کاربران شبکه‌های مجازی نوشتند که آقای روحانی در سخنانش چنان از آرامش سخن گفت که گویی در مورد کشوری مثل سوئیس سخن می‌گوید نه ایران.

فرید ابراهیمی

قطعاً اگر رئیس جمهور و دولت گوش شنوایی داشته باشند و به توصیه های دلسوزانه حجت الاسلام روحانی در گفتگوی تلویزیونی امشب عمل کنند، همه مشکلات کشور حل خواهد شد!

خلاصه صحبتهای #روحانی با #رشیدپور :
– این کارها رو کردیم
– این کارها رو هم انشالله قراره انجام بدیم
برخی دیگر از کابران نوشتند که وقتی آقای روحانی می‌گوید این کارها باید انجام شود، گویی فرد دیگری در انتخابات رای آورده و باید وظایف دولت را انجام دهد.

در پی ناآرامی ها و اعتراض های اخیر، برخی از حامیان رئیس جمهوری از او خواستند که با صراحت با مردم سخن بگوید، مشکلات پیش روی دولت را مطرح کند و برنامه آینده خود برای حل مشکلات را اعلام کند. اما به نظر می رسد حتی تغییر مجری گفت و گوی زنده خبری نیز نتوانست شکلی و محتوایی متفاوت و صریح به آن بدهد.

You may also like...