مورينيو سومين مربى تاريخ ساز منچستر يونايتد

ژوزه مورینیو پس از مت بیزبى و آلکس فرگوسن سومین مربى تاریخ یونایتد است که با این تیم موفق به کسب مقام قهرمانى اروپا می‌شود. سال گذشته و پس از نتایج ناامید کننده مورینیو در چلسى بنظر مى رسید که دوران درخشش این مربى عملگرا در فوتبال بسر رسیده است. در دنیاى فوتبال، بخصوص در اروپا کمتر مربى دیده مى‌شود که بتواند بیش از یک دهه با موفقیت به کار خود ادامه دهد. بیشتر کارشناسان فوتبال اعتقاد دارند که پس از ده سال تاکتیک‌هاى مربى براى حریفان تکرارى می‌شود و تیم‌هاى دیگر راه تقابل با آن را بخوبى فرا مى گیرند. اما مورینیو این فرضیه را کاملا باطل کرد. مورینیو پس از قهرمانى با پورتو در سال ٢٠٠۴ و پس از سیزده سال یکبار دیگر به همراه یونایتد قهرمان لیگ اروپا شد تا پس از جیووانى تراپاتونى پرافتخارترین مربى باشگاهاى اروپا لقب گیرد.
مورینیو مربى با تجربه اى است که شرایط بازی‌هاى حساس و خصوصا فینال‌هاى اروپایى را درک می‌کند و راه کنترل آن را بخوبى مى داند.
پیتر بوز سرمربى آژاکس مربى نسبتا جوانى است که اولین فینال اروپایى خود را تجربه مى‌کرد و به مانند تمامى مربیان تاریخ آژاکس و برخلاف مورینیو، مربى کمال گرایى است که تحت هر شرایطى به سبک بازى آژاکس وفادار است. بوز بازیکن سابق فاینورد به دلیل علاقه به سبک بازى آژاکس و در زمانى که لویس ون خال سرمربى این تیم بود در تمامى تمرینات شرکت مى‌کرد تا هر چه بیشتر با این نوع فوتبال و سبک باشکاه آژاکس آشنا شود.
بیشتر بخوانید:

گوى اصلى باشکاه بارسلون نیز محسوب مى‌شود، در سیستم ٣-٣-۴ حفظ توپ و استفاده از پاس‌هاى کوتاه براى رسیدن به گل و پرسینگ سنگین به حریف در زمانى که توپ را از دست مى‌دهید غیر قابل تغییر است.
با نگاهى به درصد مالکیت دو تیم (یونایتد ٣١٪‏ و آژاکس ۶٩٪‏) می‌توان این موضوع را بخوبى دید.
مورینیو در زمان مربی‌گری رئال مادرید و هنگامی که بارسلون به همراه پپ گواردیولا فوتبالى کاملا مشابه آژاکس اما بمراتب باکیفیت‌تر را به نمایش مى گذاشت، راه تقابل با چنین تاکتیکى را بخوبى فرا گرفته بود.
مورینیو اعتقاد دارد در تقابل با چنین سیستمى، نیازى به توپ ندارد.عقب نشینى کامل به یک سوم دفاعى و بستن تمامى فضاهاى منتهى به دروازه و گل نخوردن در اولویت قرار دارد. در چنین بازی‌هایى ضد حملات و استفاده از ضربات ایستگاهى ابزار اصلى گلزنى است.
آژاکس تیم کاملا جوانى است که در تمامى دقایق و بدون در نظر گرفتن نتیجه بازى به دنبال اجراى سبک باشگاه بود. جوانان آینده‌دار این تیم فوتبالى زیبا و با کیفیت را بنمایش گذاشتند، اما در فوتبال به تیمى که فقط زیبا بازى کند جایزه نمى‌دهند.
بوز به منظور ایجاد تعادل در تیم خود لاس شون، حکیم زیچ و داوى کلاسون سه بازیکن با تجربه خود را در میانه میدان به خدمت گرفت. گذشته از شون سى ساله، زیچ و کلاسون با بیست چهار سال سن با تجربه ترین بازیکنان آژاکس هستند.

You may also like...