نخست‌وزیر پاکستان پس از سلب صلاحیت در دادگاه عالی کناره‌گیری کرد

محمد نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان، روز جمعه ششم مردادماه، ساعتی پس از اعلام حکم دادگاه عالی این کشور در سلب صلاحیت از او، از سمت خود کناره‌گیری کرد. آقای شریف به فساد مالی متهم است.

دفتر نخست‌وزیری پاکستان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که به رغم آنکه آقای نواز شریف در مورد حکم دادگاه عالی «ملاحظاتی جدی» دارد، اما از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

ساعتی پیش از کناره‌گیری نخست‌وزیر پاکستان، رویترز به نقل از اعجاز افضل‌خان، قاضی دادگاه، نوشت که محمد نواز شریف «در مقام عضو پارلمان [پاکستان] فاقد صلاحیت است، به این ترتیب مقام نخست‌وزیری نیز در دست او نیست».

دادگاه عالی پاکستان در فروردین‌ماه سال جاری پس از بررسی پرونده فساد مالی نواز شریف، نخست‌وزیر، و فرزندان او دستور داد تحقیقات در زمینه اتهام‌های مطرح شده علیه این خانواده ادامه یابد.

در پی صدور این حکم، هزاران تن از مخالفان دولت پاکستان با برگزاری تظاهراتی در اسلام‌آباد در اردیبهشت‌ماه خواستار استعفای نواز شریف از نخست‌وزیری شدند.

در همان زمان دادگاه عالی اسناد و مدارک ارائه شده علیه آقای شریف را کافی ندانسته و تأیید کرد که او می‌تواند به انجام وظیفه در مقام نخست‌وزیری ادامه دهد.

سه فرزند نواز شریف به تأسیس شرکت‌های صوری برای خرید املاک و مستغلات در لندن متهم شده‌اند. نخست‌وزیر پاکستان و سه فرزند او این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

نام این خانواده سال گذشته در فهرست افراد دخیل در پرونده معروف به «اوراق پاناما» یافت شد.

روز جمعه دادگاه عالی در حکم خود همچنین از اداره ملی مبارزه با فساد در پاکستان خواست تا درباره اتهامات علیه آقای شریف و خانواده او به تحقیقات خود ادامه دهد.

در تاریخ ۷۰ ساله کشور پاکستان، این دومین بار است که دادگاه عالی این کشور نخست وزیری را فاقد صلاحیت حفظ این مقام اعلام می‌کند.

در سال ۲۰۱۲ نیز پس از آن که یوسف رضا گیلانی، نخست‌وزیر وقت پاکستان، از بازگشایی پرونده فساد علیه آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور، خودداری کرد، دادگاه عالی او را از این مقام برکنار کرد.

آن طور که رویترز گزارش می‌دهد، این سومین بار است که نواز شریف، سیاستمدار باسابقه پاکستانی، بی آن که دوره حکومت خود را به پایان برساند از کار برکنار می‌شود.

او در سال ۱۹۹۳ با رو شدن اتهامات مبنی بر اختلاس به دست رئیس جمهور وقت از کار برکنار شد و در سال ۱۹۹۹ در یک کودتای نظامی از مقامش خلع شد.

You may also like...