نقش هاشمی رفسنجانی در مذاکرات صلح تاجیکان

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، با ارسال پیامی به حسن روحانی، همتای ایرانی خود، در مورد درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهوری سابق ایران، ابراز تسلیت کرده است.
در این پیام آمده است: “خبر بر اثر سکته قلبی درگذشتن اکبر هاشمی رفسنجانی، یکی از چهره‌های شناخته سیاست جمهوری اسلامی ایران، باعث اندوه ما گردید. در این لحظه‌های حزن‌انگیز، همدردی و تسلیت عمیق خویش را به مردم دوست ایران ابراز داشته، برای پیوندان و نزدیکان مرحوم صبر جمیل خواهانم.”
در همین حال، ریاست عالی حزب نهضت اسلامی که فعالیتش در تاجیکستان از یک و نیم سال پیش ممنوع است و رهبر و بیشتر طرفدارانش در تبعید به سر می‌برند، نیز با نشر بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی را “به ملت و دولت ایران و خانواده مرحوم” تسلیت گفته است.

این بیانیه افزوده: “مرحوم علاوه بر شخصیت معروف و شناخته بودنش، برای مردم تاجیکستان از آن جهت شناخته شده و سزاوار احترام بود که در آغاز مذاکرات برای حل نزاع تاجیکان و به نتیجه رسیدن آن در دهه ۹۰ میلادی سهم بی‌واسطه داشت. از جمله، در زمان ریاست جمهوری او، سه دور مذاکرات صلح تاجیکان در شهر تهران دایر گردید. علاوه بر این، در زمان ریاست جمهوری وی، ایران اولین کشوری بود که سفارت خود را در تاجیکستان افتتاح نمود.”

(Visited 71 times, 2 visits today)

You may also like...