نماینده مجلس ایران: ۳۷۰۰ نفر در ناآرامی‌های اخیر دستگیر شدند

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران می‌گوید که در جریان اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر در ایران حدود ۳۷۰۰ نفر در مناطق مختلف کشور بازداشت شدند. به گفته آقای صادقی این افراد بدست نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی دستگیر شدند.

آخرین آماری که چند روز پیش وزارت کشور از بازداشت‌شدگان در شهرهای مختلف ایران داده بود حاکی از آن دستگیری حدود ۱۷۰۰ نفر بود. آماری که آقای صادقی امروز سه‌شنبه ۱۹ دی اعلام کرده بیش از دو برابر این تعداد است.

در روزهای اخیر تعدادی از بازداشت‌شدگان در شهرهای مختلف آزاد شده‌اند، اما آمار دقیقی از تعداد آنها در دست نیست.

بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی و شماری از نمایندگان مجلس خواهان شفاف‌سازی نهادهای امنیتی و قضایی درباره دستگیرشدگان شده‌اند و از آنها خواسته‌اند حقوق افراد بازداشت‌شده را برای در اختیار داشتن وکیل و اطلاع از موارد اتهامی و تماس با خانواده رعایت کنند.

بنا بر آمار رسمی حکومت ایران در جریان اعتراض‌های اخیر دست کم ۲۱ نفر کشته شدند. مقام‌های ایران همچنین مرگ دست کم دو نفر از بازداشت‌شدگان را در زندان اوین تهران و بازداشتگاهی در اراک را تأیید کرده و گفته‌اند که این دو نفر خودکشی کرده است.

روز دوشنبه ۱۸ دی مدیر کل زندان‌های استان تهران گفت سینا قنبری ۲۲ ساله در دستشویی قرنطینه زندان اوین خود را حلق‌آویز کرده است. امروز سه‌شنبه هم دادستان اراک مرگ یک بازداشت شده را در یک کلانتری تأیید کرد و گفت که او خودکشی کرده است.

آقای صادقی پیشتر به مقام‌های امنیتی و قضایی هشدار داده بود که از وقوع “کهریزک دوم” جلوگیری کنند. در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تعدادی از بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران فرستاده شدند و در آنجا چند نفر به دلیل ضرب و جرح و وضعیت نامناسب بازداشتگاه جان خود را از دست دادند.

محمدصالح نیکبخت، وکیل دادگستری در تهران به بی‌بی‌سی فارسی گفت که بنا بر قانون آیین دادرسی کیفری متهم باید در اسرع وقت از موضوع و ادله اتهامی آگاه شود و دسترسی به وکیل داشته باشد. به گفته آقای نیکبخت مسئول جان زندانیان از لحظه‌ای دستگیری تا زمان تحویل به مقامات قضایی کسانی هستند که فرد را دستگیر کرده‌اند.

You may also like...