نهادهای حقوق بشری خواستار تحقیق درباره مرگ معترضان در زندانهای ایران شدند

دو سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر با انتشار بیانیه‌هایی نسبت به مرگ بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان ابراز نگرانی کردند.
سازمان «دیده‌بان حقوق بشر» روز سه‌شنبه ۱۹ دی با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به مرگ دست کم دو تن از بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر نسبت به خطری که جان هزاران بازداشتی را تهدید می‌کند، هشدار داد.
در این بیانیه آمده است: «گزارش‌ها از مرگ بازداشت شدگان، نگرانی‌ها نسبت به جان هزاران بازداشت شده اخیر را بالا می‌برد. مقامات ایران باید اطمینان حاصل کنند که درباره مرگ بازداشت شدگان تحقیق مستقل انجام شده و مسئولان آن به دست قانون سپرده شوند.»
بیانیه به مرگ سینا قنبری، جوان ۲۳ ساله که در تهران بازداشت شد و در بازداشتگاه زندان اوین جان باخت، و مرگ وحید حیدری در بازداشتگاه کلانتری در اراک اشاره کرده و به نقل از سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر آورده است: «اخبار مربوط به جانباختگان اهمیت این موضوع را نشان می دهد که افراد مسئول نسبت به آن باید فورا به دست قانون سپرده شوند.»
همزمان، سازمان «عفو بین الملل» نیز نسبت به اخبار مرگ بازداشت شدگان واکنش نشان داد.
در بیانیه این سازمان آمده است که مقام‌های جمهوری اسلامی باید فورا تحقیق درباره مرگ دستکم پنج نفر معترضان اخیر در بازداشتگاه‌های ایران را آغاز کرده و گام‌های ضروری برای حفظ سلامت بازداشت شدگان بردارند.
طی روزهای اخیر، در پی تایید مرگ سینا قنبری در تهران، گزارش شده که نسرین ستوده، وکیل دادگستری اعلام کرده است براساس شنیده‌های او سه نفر در بازداشتگاه زندان اوین جان باخته‌اند.
مرگ بازداشت‌شدگان در زندان‌های ایران موجب افزایش نگرانی‌ها شده است
سازمان عفو بین‌الملل همچنین محسن عادلی را یکی از بازداشت شدگان جان باخته عنوان کرده است. کمیته پیگیری بازداشت‌های دی ماه ۹۶ به تازگی اعلام کرده است که او احتمالا بر اثر شلیک مستقیم در جریان اعتراض‌های اخیر کشته شده و اصلا به بازداشتگاه نرفته است.
پیشتر «کمپین حقوق بشر در ایران» اعلام کرده بود که بجز سینا قنبری که مرگ او رسما در بازداشتگاه قرنطینه اوین تایید شد، وحید حیدری در اراک و محسن عادلی در دزفول، دو تن از معترضان اخیر، در بازداشتگاه جان باخته‌اند.
درباره وحید حیدری هم گفته شده که خودکشی کرده است اما خانواده او این موضوع را رد کردند.

You may also like...