نگرانی از غرق شدن یک زیردریایی آرژانتینی با ۴۴ خدمه

ستاد فرماندهی ارتش آرژانتین می‌گوید یکی از زیردریایی‌های این کشور طی ۴۸ ساعت آینده با پایگاه خود تماس برقرار نکرده است. این زیردریایی ۴۴ خدمه دارد و موقعیت جغرافیایی آن معلوم نیست.
زیردریایی سن خوآن آخرین بار پایگاه را به قصد گشت‌زنی در آب‌های جنوب اقیانوس اطلس ترک کرده و آخرین بار که تماسی با این زیردریایی برقرار شده موقعیت آن را در حدود ۴۰۰ کیلومتری سواحل پاتاگونیا نشان می‌دهد.
با وجود این، سخنگوی نیروی دریایی آرژانتین تاکید کرده در حال حاضر هیچ نشانی از وقوع یک سانحه برای این زیردریایی وجود ندارد و به نظر می‌رسد سن خوآن تنها در برقراری ارتباط دچار مشکل شده است.
این زیر دریایی که از نوع تی‌آر – ۱۷۰۰ ساخت آلمان است، بنابر گزارش نشریه آرژانتینی ناسیون، دچار مشکل در سیستم‌های اکترونیکی خود شده است.
————————————-
اگر تصادف یا انفجار در کار نباشد، جای نگرانی نیست
آریان گلمکانی
ملوان سابق زیردریایی در مرکز آموزشی نیروی دریایی ایران در آمریکا
زیردریایی‌ها معمولا هر ۲۴ ساعت یا ۴۸ ساعت برای تجدید نیرو به سطح آب نزدیک می‌شوند؛ به عمقی حدود ۵۰ پایی. آنها از آمدن به سطح آب، به ویژه در طول روز پرهیز می‌کنند، چرا که ماموریت اصلی زیردریایی پنهان ماندن از چشم “دشمن” و مشخص نبودن موقعیت آن است.
بسته به نوع و مشخصات فنی زیردریایی، آنها راه‌های مختلفی برای برقراری ارتباط با پایگاه خود دارند؛ سیستم رادیویی و رادار اکترونیکی مرسوم‌ترین این روش‌هاست اما اگر دچار سانحه شوند راه‌های دیگری هم وجود دارد. مثلا می‌توانند با فرستادن یک یا دو نفر از خدمه به سطح آب (با استفاده از کپسول‌های کوچک) از موبایل‌های ماهواره‌ای که معمولا در همه زیردریایی‌ها وجود دارد استفاده کنند.
اگر در بستر دریا گیر کرده باشند، می‌توانند با تجهیزات اضطراری خود سینگال ارسال کنند یا بالن‌های رنگی به سطح آب بفرستند تا نظر تیم تجسس را جلب کنند.
اگر برای این زیردریایی سانحه جدی پیش نیامده باشد، فعلا جای نگرانی نیست چرا که آنها برای چندین روز، بلکه چند ماه، آذوقه به همراه دارند و در صورتی که بدنه آنها آسیب ندیده باشد، اکسیژن کافی برای تنفس خدمه، دست کم برای چند هفته، در اختیار دارند.
بزرگترین نگرانی این است که آنها دچار سانحه شده باشند و یا به علت نقص فنی به اعماق دریا و فراتر از محدوده که بدنه زیردریایی برای مقاومت در برابر آن ساخته شده، سقوط کرده باشند.
———————————–
انریکه بالبی، سخنگوی نیروی دریایی آرژانتین به رسانه‌ها گفته این زیردریایی پایگاه خود را در اوشوییا ترک کرده و مقصد او پایگاه اصلی‌اش در مار دل پلاتا بوده است اما ساعاتی بعد از ترک مبدا ارتباط خود را با پایگاه‎ها از دست داده است.
“این (فعلا) به معنای آن که سن خوآن مفقود شده است نیست، چرا که در این صورت ما برای یافتن او اقدام خواهیم کرد.”
آقای بالبی گفته این زیردریایی آذوقه کافی برای چندین روز در اختیار دارد و احتمالا در حال ادامه مسیر خود به سوی پایگاه است.

You may also like...