هاشمی رفسنجانی در کنار آیت‌الله خمینی به خاک سپرده شد

اکبر هاشمی رفسنجانی، از تاثیرگذارترین چهره‌های انقلاب اسلامی، در کنار آرامگاه آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، به خاک سپرده شد.
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران که خود را “۵۹ سال رفیق دیرین” او می‌خواند، در دانشگاه تهران بر پیکرش نماز خواند.
صدها هزار نفر در مراسم وداع با آقای هاشمی در اطراف دانشگاه تهران جمع شده بودند. استانداری تهران آمار شرکت‌کنندگان را بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرده است.
پیکر آقای هاشمی در داخل ضریح آیت‌الله خمینی و در حضور فرزندان و نزدیکان او به خاک سپرده شد.
آقای هاشمی رفسنجانی، دو روز پیش، یکشنبه ۱۹ دی ماه، بر اثر ایست قلبی درگذشت.
مراسم خاکسپاری آقای هاشمی رفسنجانی به نقطه تلاقی حضور دو گروه تبدیل شد؛ کسانی که خود را پیرو راستین آیت‌الله خامنه‌ای می‌دانند و گروه دیگری که از منتقدان جریان حاکم هستند.
بیشتر بخوانید:
+لحظه به لحظه با مراسم خاکسپاری
+آلبوم عکس چهره‌ها در مراسم
+بیشتر: حاشیه‌های مراسم خاکسپاری
_93345052_037205476-1
او در آرامگاه آیت الله خمینی به خاک سپرده شد
در شبکه‌های اجتماعی هر دو گروه مخالفان و موافقان آقای هاشمی رفسنجانی از طرفداران خود دعوت کرده بودند که در این مراسم شرکت کنند. نمایندگان هر دو گروه حضور خود را موفق ارزیابی کرده‌اند.
در بعضی نقاط اطراف دانشگاه تهران شعارهایی در حمایت از سران جنبش سبز شنیده می‌شد. فیلم‌هایی به بی‌بی‌سی فارسی رسیده که نشان می‌دهد بعضی از شرکت کنندگان در مراسم خواستار رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی هستند. و عده‌ای دیگر هم مرگ آقای هاشمی را به محمد خاتمی، رییس جمهور سابق ایران، و حسن روحانی، رییس جمهور فعلی، تسلیت می‌گفتند.
بر اساس گزارش‌ها، محمد خاتمی رییس‌جمهور سابق ایران و از شخصیت‌های نزدیک به رهبران جنبش سبز، از شرکت در مراسم خاکسپاری منع شده بود.
تلویزیون ایران جز لحظه به خاک سپردن در داخل ضریح، سایر قسمت‌های مراسم را به طور زنده پخش کرد. شیوه پوشش اخبار و نشان ندادن جمعیت در ابتدا باعث انتقاد شرکت‌کنندگان در مراسم شد. همچنین بلندگوهای بزرگی نصب شده بود که بعضی از شرکت کنندگان می‌گفتند برای این است که صدای شعار منتقدان حکومت شنیده نشود.
3
نماز میت را رهبر ایران بر پیکر آقای هاشمی خواند
حضور مردم به هاشمی ‘آبرو بخشید’
خانواده آقای هاشمی با انتشار اطلاعیه‌ای از شرکت کنندگان در مراسم تشکر کرده و گفته‌اند که “خدا به صبر او در برابر تیرهای زهرآگین تخریب و تهمت، جزایی نیکو داد و به این مجاهد نستوه آبرو بخشید.”
فرزندان آقای هاشمی در این اطلاعیه گفته‌اند که او “در آخرین فصل از عمر خود، از نصر الهی وعده می‌داد و حضور مردم را منشا و مظهر این پیروزی می‌دانست. و سرانجام مردم آمدند و چه باشکوه آمدند.”
در این اطلاعیه خانواده آقای هاشمی ابراز امیدواری کرده که این وداع به گفته آنان “بی‌نظیر” مردم بتواند سرمایه‌ای برای ایران برای “بازگشت جامعه به مسیر اعتدال و وحدت” باشد.
در مراسم امروز، علاوه بر سران قوا، شماری از فرماندهان ارشد نظامی هم در صف اول نماز میت، پشت رهبر ایران ایستاده بودند.
مهدی هاشمی، محسن هاشمی و یاسرهاشمی، پسران آقای هاشمی هم در ردیف دوم نماز خواندند.
4
فائزه هاشمی، دختر آقای هاشمی در میان جمعیت به آنها علامت پیروزی نشان می دهد
دعایی که حذف شد
هنگام خواندن نماز میت بر پیکر آقای هاشمی، رهبر ایران عبارت “اللهم انا لا نعلم منه الا خیرا” را نخواند. موضوعی که به بحث میان کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد.
معنی این عبارت این است: “خدایا ما جز خوبی از او نمی‌دانیم”.
خواندن این عبارت در نماز میت مستحب است به این معنی که خواندن آن واجب نیست. اما رهبر ایران معمولا این بخش از نماز میت را در گذشته بارها برای افراد مختلف خوانده است و حذف این دعا بر پیکر آقای هاشمی به تعبیر بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به این معنی بود که آیت‌الله خامنه‌ای همچنان از کدورت پیش آمده میان دو “یار قدیمی” نگذشته است.
در جریان انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، اکبر هاشمی رفسنجانی در نامه‌ای سرگشاده به رهبر ایران، از سکوت او در مقابل اتهام‌های مطرح شده علیه خود انتقاد کرد. در جدال دو طیف سیاسی حامیان اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد، آقای خامنه‌ای در نهایت گفت نظرش به گروه دوم نزدیک‌تر است.
روابط این دو از زمان بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ کماکان تیره ماند. رهبر ایران چند ساعت بعد از درگذشت آقای هاشمی، در پیام تسلیت خود، به این “اختلاف نظر” اشاره کرده بود.
5
پیکر آقای هاشمی از مقابل دانشگاه تهران به آرامگاه او برده شد

(Visited 81 times, 7 visits today)

You may also like...