هفته سى و پنجم لیگ برتر فوتبال انگلستان؛ پوچتینو مچ ونگر را خواباند

حساس‌‍ترین دیدار هفته سى و پنجم لیگ برتر انگلستان با برترى تاتنهام همراه بود.
موریسیو پوچتینو مربى جوان و نوگراى فوتبال آمریکاى جنوبى مقابل آرسن ونگر با تجربه ترین مربى فوتبال انگلستان برترى تاکتیکى خود را ثابت کرد.
چلسى با سه گل اورتون را در خانه این تیم شکست داد تا چهار هفته به پایان مسابقات و به دور از تهدید تاتنهام با کسب سه پیروزى در بازیهاى آینده قهرمانى خود را تثبیت کند.
منچستر سیتى در خانه میدلزبرو و با گلزنى دقایق پایانى گابریل ژسوس از شکست گریخت.
منچستر یونایتد نیز با انبوهى از بازیکنان مصدوم در خانه حریف سوانزى نشد و با تساوى سیتى بهترین فرصت براى قرار گرفتن در بین چهار تیم ابتداى جدول را از دست داد.
ساندرلند با شکست مقابل بورنموث سقوط کرد. تیره روزى هاى دیوید مویز مربى ساندرلند پس از اخراج از یونایتد همچنان ادامه دارد.
تاتنهام ٢ – آرسنال ٠
با پیروزى چلسى مقابل اورتون تاتنهام نمى‌خواست به مانند سال گذشته براحتى قافیه قهرمانى را ببازد و به همین دلیل با تمرکزى مثال زدنى به میدان آمد. در مقابل آرسنال نیز پس از راهیابى به فینال جام حذفى فوتبال انگلستان با پیروزى در این دیدار یکبار دیگر امیدهایش به کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا دوباره زنده مى شد.
تغییر فلسفه ونگر:
ونگر اولین مربى در فوتبال انگلستان است که در دهه ٩٠ میلادى با تغییر سیستم دفاع سه نفره به دفاع چهارنفره خطى انقلابى در فوتبال انگلستان بوجود آورد که در نهایت موجب برترى آرسنال در فوتبال انگلستان نیز شد. اما پس از گذشت بیست سال ونگر تغییر عقیده داد و در حالیکه اعتقادى به دفاع سه نفره نداشت اما در دو بازى گذشته با سیستم جدید نتایج خوبى نیز کسب کرد.
ونگر اعتقاد دارد تغییر فلسفه مربیگرى او پس از سالیان طولانى خبر امیدوارکننده اى براى او است که نشان مى دهد تحت هر شرایطى مى توان تغییر کرد،
آرایش دو تیم:
آرسنال با سیستم ١-٢-۴-٣ به میدان آمد. در مرکز خط دفاعى قرار گرفتن ناچو مونریال درکنار لورانت کوشینلى و گابریل تا حدودى غیر منتظره بود. بنظر مى رسید بکار گیرى مونریال در این پست سرعت مثال زدنى او است تا کندى کوشینلى و گابریل تا حدودى جبران شود.
تاتنهام نیز با سیستم کاملا مشابه ١-٢-۴-٣ آرسنال به میدان آمد. در تاکتیک تیمى تاتنهام تغییر پست کریستین اریکسون تا حدودى غیر منتظره بود. اریکسون در کنار ویکتور وانایاما دو هافبک دفاعى تاتنهام محسوب مى شدند.
با شروع بازى و عقب نشینى آرسنال تغییر فلسفه ونگر کاملا مشهود بود. آرسنال با ونگر در تمامى سالهایى که او مربیگرى این تیم را بعهده دارد ابتکار عمل را در اختیار مى گیرد اما در این دیدار خصوصا در ابتداى بازى موضوع کاملا متفاوت بود.
درصد مالکیت ۶٢٪‏ تاتنهام در مقابل ٣٨٪‏ آرسنال در بیست دقیقه ابتدایى نشان مى داد آرسنال برنامه اى کاملا متفاوت نسبت به گذشته دارد.
بازى بسته و نظم و انصباط دیدنى آرسنال در کنترل جریان بازى موجب شد تا شاگردان ونگر تمامى راههاى نفوذ تاتنهام را ببندند.
نیمه دوم پوچتینو هوش سرشار خود را نشان داد و تنها با جابجایى بازیکنان داخل میدان آرایش تیمى خود را تغیر داد و خیلى زود این تغییرات جواب داد.
نیمه اول اریکسون در نقش هافبک دفاعى و در کنار وانایاما نقشبسزایى در جریان بازى نداشت. نبود اریکسون در فاز تهاحمى موجب شد تا سان و دله آلى نتوانند براحتى با هرى کین تک مهاجم تاتنهام ارتباط برقرار کنند. اریکسون بعنوان حلقه ارتباطى این سه بازیکن نقش غیر قابل انکارى در تاکتیک تیمى تاتنهام ایفا مى کند.
پوچتینو براى باز کردن سیستم بسته آرسنال و همینطور ارتباط مناسب بین کین، آلى و سان نیمه دوم تغییر سیستم داد و تاکتیک تاتنهام به ١-٣-٢-۴ تبدیل شد. اریک دایر از مرکز دفاع در کنار وانایاما قرار گرفت و اریکسون در نقش هافبک تهاجمى جلو این دو بازى مى کرد. با این تغییرات سان به سمت چپ رفت. سان بازیکنى است که از کناره ها بخوبى به کانالهاى بین مدافعین مرکزى و کنارى حمله مى کند اما در مرکز زمین کارایى چندانى ندارد. با تغییر منطقه بازى سان و آلى، اریکسون بخوبى بعنوان حلقه رابط این دو بازیکن و هرى کین توانست سیستم بسته آرسنال را باز کند.
دقیقه ۵١ حرکت ترکیبى سان، اریکسون و آلى که در نهایت با گلزنى آلى همراه بود این موضوع را ثابت مى کند. تنها پس از سه دقیقه تاتنهام به گل دوم رسید.
با تغییر تاکتیک تاتنهام در نیمه دوم وانایاما نیز آزادى عمل بیشترى داشت. در حالیکه دایر کاملا در خط دفاعى مى ماند وانایاما با قدرت پا به توپ خود به خط حمله اضافه مى شد. پاس وانایاما به کین و خطاى گابریل تاتنهام را صاحب پنالتى کرد تا کین به مانند بازى رفت از روى نقطه پنالتى گل دوم را به ثمر برساند.
آرسنال پس از گل ولبک را جایگزین ژاکا کرد و دقایقى بعد با به میدان آمدن هکتوربلرین آرسنال نیز تغییر سیستم داد و به ١-٣-٢-۴ تبدیل شد.
در دقیقه ٧٩ و پس از تغییر سیستم آرسنال پوچتینو نیز بیکار نبود.
موسى دمبله جایگزین سان شد و تاتنهام به ١-٢-٣-۴ تغیییر کرد و با سه هافبک دفاعى سعى در کنترل جریان بازى داشت.
تىًو ولکات در ده دقیقه پایانى به میدان آمد تا با سرعت خود دفاع تاتنهام را آزار دهد اما پوچتینو نیز کیل واکر با تجربه و سریع را جایگزین کیرن تریپیه خسته کرد تا کمبود سرعت خط دفاعى خود را در این دقایق جبران کند.
پوچتینو مغز متفکر مسابقه:
پوچتینو به خوبى این دیدار حساس را مدیریت کرد و در تمامى دقایق بازى خصوصا در نیمه دوم برترى تاکتیکى خود را بر ونگر تحمیل کرد. پوچتینو ابتدا با تغییر سیستم جریان بازى را بنفع خود کرد و سپس به مانند شطرنج بازى قهار منتظر مى ماند و با هوشیارى تمامى حرکات تاکتیکى ونگر را خنثى مى کرد.
پوچتینو پس از سه سال مربیگرى در لیگ برتر انگلستان تیمى جوان و تاکتیک پذیر ساخته که نسبت به دیگر مدعیان فوتبال انگلستان به مراتب کم هزینه تر است اما کیفیت بازى تاتنهام نوید تیمى استثنایى در تاریخ لیگ برتر فوتبال انگلستان را مى دهد.
سایر نتایج:
اورتون ٠ – چلسى ٣
منچستر یونایتد١- سوانزى ١
میدلزبرو ٢ – منچستر سیتى ٢
ساوثهمپتون ٠ – هال سیتى ٠
وست بروم ویچ ٠ – لستر ١
استوک ٠ – وستهم ٠
ساندرلند ٠ – بورنموث ١
کریستال پالاس ٠ – برنلى ٢

(Visited 19 times, 1 visits today)

You may also like...