هفته ششم لیگ قهرمانان آسیا؛ موفقیت فوتبال ایران در گام اول

پرسپولیس، استقلال خوزستان و استقلال تهران پس از پایان مرحله مقدماتى لیگ قهرمانان باشگاه هاى آسیا به عنوان تیم دوم گروه به مرحله بعدى مسابقات صعود کرده اند. با توجه به قانون فدراسیون فوتبال آسیا (اى اف سى) تیم هاىی که در گروه خود دوم مى شوند در مرحله حذفى و در دیدار اول میزبان خواهند بود.
حریف پرسپولیس در مرحله بعدى لخویا قطر است. تیمى قدرتمند که قهرمان لیگ ستارگان قطر نیز هست. استقلال خوزستان به مصاف الهلال عربستان یکى دیگر از تیم هاى با تجربه فوتبال آسیا مى رود و استقلال تهران میزبان العین امارات است. ذوب آهن نیز با پیروزى مقابل الاهلى عربستان مى توانست صعود کند اما شاگردان محتبى حسینى توان برترى مقابل الاهلى با تجربه را نداشته و با آسیا خداحافظى کردند.
الهلال فرشته نجات پرسپولیس
پرسپولیس ۴ – الوحده امارات ٢
پرسپولیس در حالى مقابل الوحده قرار گرفت که به رغم پیروزى صعودش تضمین نمى شد. با توجه به شکست پرسپولیس مقابل الریان در دوحه و تساوى خانگى در تهران، در صورت پیروزى الریان مقابل الهلال و هم امتیاز شدن دو تیم، الریان به دور بعدى صعود مى کرد. الهلال پیش از بازى با الریان صعود خود را قطعى کرده بود و با یک مساوى تیم اول گروه مى شد.
در حالیکه تعدادى از کارشناسان و گزارشگران فوتبال ایران اعتقاد داشتند الهلال ممکن است با تبانى در این دیدار موجب حذف پرسپولیس شود اما شاگردان رامون دیاز با تمامى قوا در میدان حاضر شدند و در یک بازى کاملا درگیرانه و پرحاشیه اما شرافتمندانه الریان را شکست دادند تا پرسپولس با پیروزى مقابل الریان به عنوان تیم دوم صعود کند.
برانکو ایوانکوویچ به دور از تمامى موضوعات حاشیه اى با تمرکز کامل بازیکنانش را به میدان فرستاد.
حضور همه جانبه بازیکنان پرسپولیس در حمله و اشتهاى سیرى ناپذیر آنان براى گل زدن موجب شد تا راشد على دروازه بان الوحده در همان دقایق ابتدایى پاس به عقب مدافعین خود را تقدیم سروش رفیعى کند تا دروازه این تیم باز شود.
پرسپولیس پس از گل اول و با کنترل کامل جریان بازى دوباره به گل رسید. حرکات خوب فرشاد احمد زاده و جایگیرى محسن مسلمان در فضاى بین خط هافبک و دفاع الوحده و پاس عالى او به طارمى نمونه اى کامل از بازى ترکیبى در یک سوم دفاعى حریف بود که در نهایت با ضربه هوشیارانه طارمى گل دوم رقم خورد. حرکات دیدنى مسلمان و احمد زاده و شناخت خوب طارمى از نوع بازى آنان در این گل واقعا دیدنى بود.
در فوتبال دو گل هیچوقت حاشیه امنیت مناسبى محسوب نمى شود اما بازیکنان پرسپولیس این موضوع را نادیده گرفته تا الاکبرى با شوتى زیبا پیش از پایان نیمه اول فاصله را کمتر کند.
در همان شروع نیمه دوم و با اشتباه خط دفاع و دروازه بان پرسپولیس، سباستین تگلیاىًو مهاجم آرژانتینى الوحده بازى را مساوى کرد.
با آنکه در گل دوم محمد انصارى، حسین ماهینى و جلال حسینى در مقابل تنها مهاجم الوحده برترى عددى داشتند اما نبود سازماندهى مناسب دفاعى دلیل اصلى باز شدن دروازه پرسپولیس بود. گذشته از ضعف خط دفاعى پرسپولیس بیراوند نیز بسیار مبتدیانه عمل کرد.
پرسپولیس پس از گل دوم الوحده دوباره سراپا حمله شد. مهمترین ویژگى مثبت پرسپولیس که با نقطه ضعف الوحده نیز همراه بود استفاده از فضاى پشت خط دفاعى این تیم بود.
چانک وو ریم و الشرجى دو مدافع مرکزى الوحده براى حفظ فاصله خطوط سعى مى کردند نزدیک به خط میانى بازى کنند. در این صورت طارمى با سرعت خوب خود به راحتى در فضاى پشت آنان صاحب توپ مى شد. مسلمان در دقیقه ۵۴ به راحتى طارمى را در این فضاها صاحب توپ کرد تا پرسپولیس از حریف پیشى بگیرد. با اضافه شدن على علیپور و در حالیکه مدافعین الوحده تمام حواسشان به طارمى بود این بازیکن یک بار دیگر از فضاى ذکر شده نهایت استفاده را برد و با پاس دیدنى اش طارمى گل چهارم را به ثمر رساند.
صرف نظر از بازى دیدنى محسن مسلمان و گلزنى هاى طارمى اما علیپور در همان مدت کوتاهى که به میدان آمد بازیکنى با انگیزه بود که تحت هر شرایطى در خدمت تیم بود؛ موضوعى که مى تواند الگوى مناسبی براى تمامى بازیکنان حال حاضر فوتبال ایران باشد.
استقلال جوان و فرصت طلب
التعاون عربستان ١ – استقلال تهران ٢
استقلال در این بازى به دنبال پیروزى بود تا با توقف احتمالى الاهلى امارات صدرنشین گروه خود شود.
التعاون نیز براى صعود باید با چهار گل استقلال را شکست مى داد به همین دلیل هر دو تیم در همان شروع مسابقه تنها به دنبال پیروزى بودند.
التعاون با حضور بازیکنان تکنیکى همچون اندیایه فرانسوى جریان بازى را در میانه میدان در اختیار گرفت و استقلال مجبور به عقب نشینى شد.
استقلال در میانه میدان فاقد بازیکنى طراح و مدیر است و به همین دلیل در ایجاد موقعیت گل و حفظ توپ در میانه میدان مشکل دارد. اما کادر فنى استقلال با انتخاب استراتژى مناسب نه تنها این مشکل را برطرف کرده بلکه بخوبى توانسته اند از کمترین موقعیتها بیشترین بهره را ببرند.

استقلال در این بازى به دنبال پیروزى بود تا با توقف احتمالى الاهلى امارات صدرنشین گروه خود شود
استقلال در بیشتر دقایق بازى با عقب نشینى تاکتیکى و بستن تمامى فضاها و با استفاده از سرعت کاوه رضایى در ضد حملات حریفان را تحت فشار قرار مى دهد. اما در زمان هایى نیز تغییر استراتژى مى دهد که تا به حال نیز موفق نشان داده است.
با حضور بازیکنان جوان و دونده اى همچون فرشید اسماعیلى، کاوه رضایى و بهنام برزاى، بازیکنان خط حمله این تیم بجاى عقب نشینى ناگهان به مدافعین حریف حمله کرده و آنان را تحت فشار قرار مى دهند و پس از دریافت توپ و در حالیکه سیستم دفاعى حریف کاملا باز و ضربه پذیر است به گل مى رسند.
گل پیروزى رضایى در این دیدار نمونه اى آشکار از تغییر تاکتیک استقلال در زمان هایى مشخص از بازى است. استقلال از کمترین فرصت ها نهایت استفاده را مى کند. در این هفته ها فرصت طلبى یکى از فاکتورهاى اصلى موفقیت استقلال است.
شگفتى ساز دور اول
استقلال خوزستان ١ – الجزیره امارات ١
استقلال خوزستان با شگفتى فراوان در اولین حضور خود در آسیا از گروه مقدماتى صعود کرد تا در مرحله حذفى مقابل الهلال عربستان قرار بگیرد. استقلال خوزستان به رغم توانایى هاى فنى بازى دشوارى را مقابل الهلال پیش رو دارد.
با تجربه اما ضعیف
الاهلى عربستان ٢ – ذوب آهن اصفهان ٠
در مسابقه پایانى دور مقدماتى لیگ قهرمانان غرب آسیا ذوب آهن با شکست مقابل الاهلى از دور مسابقات حذف شد و تنها حذف شده فوتبال ایران لقب گرفت.
ذوب آهن با توجه به تجربه فراوان در این دوره از مسابقات یکى از کاندیداهاى اصلى صعود محسوب مى شد اما با حضور حریفان قدرتمندى و با تجربه اى همچون الاهلى عربستان و همینطور العین امارات که سال گذشته فینال این دوره از مسابقات را برگذار کرد نتوانست از گروه خود صعود کند.

(Visited 34 times, 1 visits today)

You may also like...