هیلی: ترامپ پس از پایان تحقیقات در مورد انتخابات، علیه روسیه اقدام جدی خواهد کرد

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می‌گوید پس از پایان تحقیقات در مورد اتهام‌های مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، دونالد ترامپ از انجام اقدامات قاطع علیه مسکو، کاملا حمایت خواهد کرد.

نیکی هیلی، ۱۳ فروردین، به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفته است «ما نمی‌خواهیم هیچ کشوری در روند انتخاباتمان دخالت بکند. هرگز». به گفته نماینده آمریکا در سازمان ملل، هیچ تردیدی در مورد دخالت‌های روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته آن کشور وجود ندارد.

خانم هیلی در عین حال تاکید کرده سخنان شدید او در مورد روسیه در تضاد با گفته‌ها و اظهارات رئیس‌جمهوری ایالات متحده -که معمولا «دخالت‌های» روسیه در انتخابات را بااهمیت ترسیم نمی‌کند- نیست.

نهادهای امنیتی ایالات متحده، در میانه دی ماه سال گذشته، در برآوردی که به کنگره آن کشور ارائه شد، اعلام کردند روسیه «بی‌تردید» در انتخابات آمریکا دخالت کرده و «حملات سایبری» آن نیز «تهدیدی بزرگ» برای ایالات متحده است.
دونالد ترامپ، برای مدتی در مورد نقش روسیه ابراز تردید می‌کرد، اما در نهایت «دخالت‌های» مسکو را پذیرفت و گفت پس از آغاز به کار به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده گزارشی نیز در این مورد آماده خواهد کرد.

آقای ترامپ که از حزب جمهوری‌خواه نامزد انتخابات شد، می‌گوید بر این باور است که عوامل مرتبط با روسیه، ایمیل‌های حزب دمکرات را هک کردند، اما هیچ یک از این دخالت‌ها تاثیری بر نتیجه انتخابات نداشت.

طی تعطیلات آخر هفته گذشته در آمریکا، آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت «همان رسانه‌های اشاعه‌دهنده خبرهای جعلی که می‌گفتند ‘راهی برای پیروزی ترامپ نیست’ حالا مشغول اشاعه داستان‌های ساختگی روسیه هستند. یک کلاه‌برداری کامل!».

سفیر آمریکا در سازمان ملل با این پرسش شبکه ای‌بی‌سی روبه‌رو شده که آیا رویکرد ترامپ در برابر روسیه، به‌اندازه کافی سخت‌گیرانه است و پاسخ داده «البته… در حال حاضر هیچ علاقه شدید یا چیزی شبیه آن بین ما و روسیه وجود ندارد».

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، دهم فروردین ماه، اتهام‌های دخالت در انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده را «داستان‌پردازی، واهی، تحریک‌آمیز و دروغ» توصیف کرده بود.

سخنگوی کاخ کرملین نیز ۱۳ فروردین ماه به شبکه ای‌بی‌سی گفت مسکو نگران نتیجه تحقیقات فعلی که در ایالات متحده در مورد روسیه جریان دارد، نیست.

در حال حاضر کمیته‌هایی در کنگره آمریکا مشغول تحقیقات در مورد پرونده مربوط به روسیه هستند. همچنین قانون‌گذاران و بازرسان فدرال در حال انجام تحقیقاتی در مورد موضوع «ارتباطات» احتمالی میان مشاوران و دستیاران کارزار انتخاباتی آقای ترامپ، و مقام‌های روسیه هستند.

رییس پلیس فدرال آمریکا،۳۰ اسفند تایید کرد که اف‌بی‌آی در حال تحقیق پیرامون دخالت روسیه در انتخابات ایالات متحده و هرگونه ارتباط و تبانی احتمالی بین دستیاران دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری، و روسیه است. در عین حال رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است، براساس تحقیقات انجام‌شده هیچ‌گونه مدرکی مبنی بر همکاری و تبانی بین ستاد انتخاباتی ترامپ و روسیه وجود ندارد.

رییس‌جمهوری آمریکا در بهمن ماه گذشته اتهام ارتباط شماری از اعضای ستاد تبلیغاتی‌اش با روسیه را «بی‌اساس» خواند و درز احتمالی اطلاعات از اف‌بی‌آی و آژانس امنیت ملی کشورش را نیز «غیرقانونی» نامید.

سخنان بهمن ماه آقای دونالد ترامپ دو روز بعد از استعفای مایکل فلین، مشاور امنیت ملی‌اش، بیان شد. آقای فلین پس از چند هفته جنجال بر سر گفت‌وگوهایش با سفیر روسیه در واشینگتن، در نامه کناره‌گیری‌اش گفته بود در فاصله بین دوره انتقالی دولت ترامپ با دولت گذشته، تماس‌های متعددی با سفیر روسیه در آمریکا داشته و به مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری، اطلاعات «ناقصی» در مورد محتوای این تماس‌ها ارائه کرده است.

You may also like...