واکنش قاسمی به اظهارات رییس «سی آی ای» درباره تحولات داخلی ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۱۱ مردادبه اظهارات جان برنان رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، «سی آی ای»در خصوص پیامدهای توافق هسته‌ای واکنش نشان داده و گفته است، او در جایگاهی نیست در خصوص مسایل داخلی ایران اظهار نظر بکند.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی گفته است: «رییس سازمان سی آی‌ای در جایگاهی نیست که بتواند در مورد مسائل داخلی ایران به اظهارنظرهای بی‌ربط و بی‌جا بپردازد.

وی اضافه کرده است: این‌گونه اظهارات مقامات آمریکایی با هدف عملیات روانی در جهت ایجاد تفرقه و دوقطبی‌سازی در جامعه ایرانی صورت می‌گیرد که از نظر ما مردود و محکوم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزوده است: به جز مباحث هسته‌ای، مذاکره دیگری بین آمریکا و ایران مطرح نبوده و نیست.

اشاره سخنگوی وزارت خارجه ایران به اظهارت روز جمعه جان برنان در موسسه آسپن است که در پاسخ به پرسشی در خصوص توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی گفته است: به نظرم توافق هسته‌ای در راستای جلوگیری ایران از تلاش‌های ایران برای دست یابی به سلاح هسته‌ای اقدامی درست بود و به نظر به تقویت موقعیت حسن روحانی منجر شده، فردی که بسیار میانه رو تر از عناصر دیگر در نظام ایران محسوب می شود. او هم اکنون نیازمند جذب و حمایت بیشتری (از سوی مردم ) است.

جان برنان با اشاره اختلافات میانه رو وتندرو‌ها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است: در درون فضای سیاسی ایران هم اکنون اختلافاتی بین میانه رو‌ها و تندروها وجود دارد. ما به دقت تحولات و نحوه تعامل آنها رابر سر این اختلافات در آستانه انتخابات ریاست جمهوری زیر نظر داریم.به نظر ما حسن روحانی نشان داده که می خواهدایران را وارد جامعه بین المللی بکند.

رییس سازمان سی آی‌ای در ادامه با اشاره به تاثیر برجام بر مسایل اقتصادی و بر زندگی روزانه مردم ایران گفته است: به نظرم خیلی‌ها از ایرانی‌ها انتظار داشتند، با(این توافق)و آزاد شدن پول‌های (ایران) خیلی زود وضع عوض شود و بر وضع آنها اثر گذاشت شود، اما این زمان خواهد برد تا تاثیر بگذارد. بنابراین ایران مجبور است بخش از این پول‌ها را صرف تقویت پولی خود و زیر ساخت‌هایش بکند، بنابراین کمی زمان خواهد برد تا مردم تاثیر (توافق) را در زندگی روزمره اشان احساس کنند.

جان برنان در پاسخ به پرسشی در خصوص تاثیر توافق هسته‌ای بر روابط ایران و امریکا گفته است: هم اکنون بحث‌های گسترده‌ای بین ایران و آمریکا بر مسایل متعدد اختلافی باقیمانده در جریان است تا چگونه نظام مالی بین المللی با این کشور که تحریم‌های (هسته ایش) برداشته شده رابطه داشته باشد. گفت وگو هایی در جریان است و ایرانی‌ها از این بابت شاکی هستند.

وی با این حال تاکید کرده است:مسایل به آهستگی در مسیر مثبت در جریان است.

به دنبال توافق هسته ای یا طرح جامع اقدام مشترک (برجام) که دیماه سال گذاشته به اجرا در آمد، کلیه تحریم های هسته ای علیه ایران برداشته شد. اما ایران از رویکرد آمریکا در این زمینه انتقاد کرده و می گوید، نتوانسته است که به سهم خود از مزایای این توافق بهره مند شود.

در همین زمینه، علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه، ۱۱ مرداد، گفت که توافق هسته ای «بی‌نتیجه بودن مذاکره با آمریکایی‌ها، بدعهدی آنها و ضرورت بی‌اعتمادی به وعده‌های امریکا را بار دیگر ثابت کرد».

به گفته علی خامنه‌ای، تیم مذاکره اتمی ایران در مذاکرات هفته گذشته با طرف‌های غربی به آنها «گوشزد کردند که نقض عهد می‌کنید، به تعهدات عمل نمی‌کنید و همچنان مشغول مانع‌تراشی هستید».

این در حالی است که استیون مال، هماهنگ کننده ارشد وزارت خارجه آمریکا در اجرای توافق هسته‌ای، پیشتر گفته بود، تنها شش ماه از اجرای برجام گذشته و زمان می‌برد تا تاثیرات آن بر زندگی مردم ظاهر شود.

(Visited 55 times, 1 visits today)

You may also like...