وزارت امور خارجه ایران: امارات مشوق جنگ افروزی در منطقه است

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با انتقاد از سخنان وزیر امور خارجه امارات متحده عربی گفت که امارات مشوق عمیق‌تر شدن شکاف‌ها و گسترش جنگ افروزی در منطقه بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز یکشنبه چهارم مهر (۲۵ سپتامبر) گفت: “تلاش وزیر خارجه امارات برای فرافکنی و متهم ساختن دیگران به بی‌ثبات کردن اوضاع منطقه در حالی صورت می‌گیرد که ابوظبی در سال‌های اخیر نقش سنتی محافظه‌کارانه خود را به نفع بازیگران تندرو و جنگ افروز منطقه کنار گذاشته و به جای کمک به کاهش تنش‌ها، مشوق عمیق‌تر شدن شکاف‌ها و گسترش جنگ افروزی بوده است.”
عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه متهم کرده بود.
وزیر خارجه امارات متحده عربی روز شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود که ایران پس از امضای برجام حتی “یک لحظه از تلاش برای بی‌ثبات کردن منطقه دست بر نداشته است.”
وزیر خارجه امارات در بخش اصلی سخنان خود با اشاره به توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی گفته بود ایران “با سیاست‌های کشورگشایانه” خود، دائما از “احترام به حق استقلال دیگران سر باز می‌زند” و با “دخالت در امور سایر کشورها مسئول بخش مهمی از بی‌ثباتی‌ها در منطقه است.”
او همچنین ایران را به دخالت بی‌ملاحظه در امور دیگران و لفاظی‌های پرخاشگرانه در کنار ‘حمایت از تروریسم’ متهم کرده بود. ( بیشتر بخوانید)
آقای قاسمی در سحنان امروز خود به وزیر خارجه امارات توصیه کرد واقع‌گرا باشد و از تکرار اتهامات واهی و بی‌اساس اجتناب کند.
به گفته آقای قاسمی جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که “آنچه منطقه را در لبه پرتگاه مصائب و فجایع جبران ناپذیر قرار می‌دهد، سیاست‌های حمایتی از تروریسم تکفیری بوده است.”

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.