وزیر خارجه ترکیه در تماس با جان کری، گولن را مسئول ترور سفیر روسیه معرفی کرد

ساعتی پس از انتقاد سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از هرگونه انتساب قتل سفیر روسیه در آنکارا، به ایالات متحده، خبرگزاری دولتی ترکیه می‌گوید وزیر خارجه آن کشور در تماسی با همتای آمریکایی خود، فتح‌الله گولن را مسئول ترور سفیر معرفی کرده‌است.

فتح‌الله گولن، خطیب و منتقد سرسخت رجب طیب اردوغان، سال‌هاست در تبعیدی خودخواسته، در آمریکا به سر می‌برد. آنکارا او را به هدایت کودتای نافرجام در تیر ماه معرفی کرده‌ و بارها خواستار استردادش از ایالات متحده شده‌است. دولت آمریکا می‌گوید تصمیم‌گیری در مورد استرداد او به ترکیه در صورت ارائه شواهد و مدارک غیرقابل انکار ممکن است.

گولن، ترور سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرده و آن را «اقدامی بسیار زشت» نامیده است.

بنا بر گزارش منتشرشده در خبرگزاری آناتولی ترکیه، مولود چاوش‌اغلو، به جان کری گفته است «هم ترکیه و هم روسیه می‌دانند که مکتب تروریستی گولن، پشت جریان ترور آندری کارلوف، سفیر روسیه، قرار دارد».

↵​قتل سفیر روسیه در آنکارا

خبرگزاری فرانسه تماس تلفنی وزیر خارجه ترکیه را به نقل از خبرگزاری دولتی آناتولی بازنشر داده‌است. روزنامه ترکیه‌ای صباح نیز گزارش مشابهی را در مورد تماس تلفنی آقای چاوش‌اغلو با کری منتشر کرده‌است.

ساعتی پیش از انتشار این گزارش، جان کربی گفته بود، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در مورد «برخی سخنان مطرح‌شده از سوی ترکیه، در پیوند با حمایت، ارتباط یا هر چیز دیگری از طرف آمریکا»، در جریان ترور سفیر روسیه، و به خاطر حضور گولن در آمریکا، ابراز نگرانی کرده‌است.

آقای کربی گفته بود «هر نظریه‌ای که بگوید آمریکا، به هرشکلی از این موضوع (ترور سفیر روسیه) حمایت کرده یا پشت آن قرار دارد، یا حتی به‌شکل غیرمستقیم در آن دست داشته، قطعا مضحک است».

در سخنان منتشرشده از سوی آقای کربی در آمریکا، اشاره‌ای به تماس تلفنی نشده‌است.

آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا، شامگاه دوشنبه، توسط جوانی که ترکیه او را از اعضای نیروهای پلیس خود معرفی کرده، به قتل رسید.

رئیس‌جمهوری روسیه، این قتل را تلاشی برای برهم زدن همکاری‌های آنکارا و مسکو بر سر سوریه، توصیف کرده‌است. وزرای خارجه این دو کشور و ایران، پس از این حمله، به دیدار یکدیگر رفتند؛ دیداری در مورد سوریه که از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

در پی کودتای نافرجام تیرماه در ترکیه، شمار زیادی از پرسنل نظامی، انتظامی و دولتی ترکیه، به دلیل حمایت از کودتا و پیوند با فتح‌الله گولن، بازداشت شده‌اند. گولن، اتهام دست داشتن در کودتا را رد کرده‌است.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.