وعده اتحادیه اروپا به حمایت از کشور مستقل فلسطینی با مرکزیت شرق اورشلیم

اتحادیه اروپا به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی اطمینان داده است از آرمان فلسطینی‌ها در جهت تشکیل یک کشور مستقل به پایتختی شرق اورشلیم حمایت کند.

محمود عباس روز دوشنبه در جلسۀ وزیران خارجه اتحادیه اروپا به ریاست فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی آن اتحادیه بار دیگر از آنها خواست تشکیل یک کشور فلسطینی را به رسمیت شناخته و رسما تأیید کنند که شرق اورشلیم پایتخت فلسطینی‌ها خواهد بود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در توجیه این درخواست گفت این امر خللی در روند مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها بوجود نخواهد آورد. فدریکا موگرینی و محمود عباس پس از این دیدار یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک برگزار کردند.

خانم موگرینی در این نشست خبری گفت «قبل از هر چیز باید به پرزیدنت عباس و هیات همراهشان اطمینان دهم که اتحادیه اروپا نسبت به راه حل دو کشوری و این که اورشلیم باید پایتخت هر دو کشور باشد، خود را قویاً متعهد می‌داند.»

آقای عباس نیز در واکنش گفت، فلسطینی‌ها از اتحادیه اروپا انتظار دارند که در روند صلح خاور میانه نقش سیاسی ایفا کند تا بتوانیم به راه حل عادلانه‌ای برسیم، راه حلی که به صورت قطعنامه از سوی جامعۀ بین المللی هم به رسمیت شناخته شود.

این مقام ارشد فلسطینی بدون اشاره مستقیم به موضع ایالات متحده در مورد اورشلیم خطاب به اتحادیه اروپا گفت، ما به واقع اتحادیه اروپا را یک شریک و دوست واقعی خود می‌دانیم و فلسطینی‌ها به تصمیم و موضع اتحادیه اروپا احترام می‌گذارند.

در حال حاضر از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا، ۹ کشور از جمله فرانسه، سوئد و لهستان تشکیل یک کشور فلسطینی را به رسمیت می‌شناسند، در حالی که بقیه کشورها معتقدند این فرآیند باید از طریق مذاکرات صلح به دست آید.

(Visited 49 times, 1 visits today)

You may also like...