پدیده نادر «سِیش» باعث طغیان دریا در «دَیر» شد

رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بوشهر) در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما، این پدیده را در سواحل استان بوشهر نادر خواند و گفت: پس از بارش باران و وزش باد که باعث می‌شود آب وارد دریا ‌شود، زمانی که دریا می‌خواهد به جای پیشین خود برگردد، حجم زیاد آب به سمت ساحل می‌آید و پدیده سِیش (seiche) روی می‌دهد.
احسان عابدی افزود: امروز هم دقیقا همین اتفاق افتاد و پس از این‌که نیم ساعتی از بارش باران و وزش باد گذشت، حجم زیاد آب به سمت ساحل آمد.

وی گفت: این پدیده در دیگر نقاط دنیا مانند سن پترزبورگ، دریای بالتیک و آدریاتیک و ناکازاکی بارها روی داده، اما در استان ما نادر و بی سابقه بوده است.

وی ادامه داد: این پدیده سونامی نیست زیرا سونامی بر اثر زلزله در دریا رخ می‌دهد و پدیده‌ای است که در اقیانوس و در اعماق اتفاق می‌افتد نه در خلیج فارس که عمیق ترین نقطه‌اش ۹۰ متر است.

عابدی درباره وقوع حادثه‌ای شبیه این که چند سال پیش در دیر اتفاق افتاد، گفت: آن پدیده طغیان دریا بود که در محلی به آن «غیاله» به علت همزمانی مد دریا و وزش تندباد به ویژه در زمان بارندگی پدید آمد.

رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس بیان کرد: این حادثه خسارت‌های زیادی به دنبال داشته است.

وی از مردم خواست که هنگام وزش باد شدید از ساحل دور شوند.
پنج نفر بر اثر طغیان دریا در دیر ناپدید شدند

فرماندار شهرستان دیر در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: این حادثه ساعت ۸ و ۱۰ دقیقه صبح امروز اتفاق افتاد و آب دریا با ارتفاع بالا یکباره وارد ساحل شد و خیابان‌ها و خانه‎های اطراف ساحل را فرا گرفت.

اعتماد گفت: پنج نفر بر اثر طغیان دریا در دیر ناپدید شدند که چهار نفر از این افراد مسافران نوروزی و یک نفر از ساکنان دیر هستند.
حمزه اعتماد افزود: آب به چادر و خودروهای مسافران نوروزی آسیب زد و دو دستگاه خودرو با چند سرنشین در آب دریا فرو رفت که غواصان هلال احمر آنها را نجات دادند.

وی ادامه داد: این حادثه هشت مصدوم داشت که چهار مصدوم سرپایی درمان شدند و چهار نفر به بیمارستان کنگان انتقال یافتند.

اعتماد بیان کرد: ورود آب به ساحل به ۲۰۰ فروند قایق موجود در ساحل خسارت وارد کرد و به تاسیسات شهری مانند تابلوها و آلاچیق‌های موجود در ساحل آسیب زد.

چند سال پیش هم شبیه این اتفاق در دیر رخ داد که به گفته مسئولان این شهرستان ابعاد آن کمتر از این حادثه بود.

دیر در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بوشهر قرار دارد و بزرگ‌ترین بندر صیادی کشور به شمار می‌رود.
کارشناس هواشناسی: اختلاف فشار، علت حادثه است
کارشناس هواشناسی استان بوشهر در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما، علت حادثه را اختلاف فشار هوا عنوان کرد و گفت: با توجه به فعالیت سامانه بارشی در استان، ممکن است اختلاف فشار هوا در مناطق مختلف روی دهد و همین موضوع باعث ایجاد گردباد دریایی و ایجاد ستونی از آب می‌شود.

علیرضا بهادری افزود: سرعت باد جنوبی در ساعت‌های آینده افزایش خواهد یافت و دریا قابل اعتماد نیست.

وی ادامه داد: فردا پیش از ظهر با شمالی شدن باد، هوا خنک شده و دریا آرام‌ تر خواهد شد.

(Visited 457 times, 1 visits today)

You may also like...