پمپئو در عربستان؛ ایران محور گفتگوها

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، که شب گذشته (شنبه ۲۸ آوریل/۸ اردیبهشت) وارد عربستان سعودی شد با برخی از مقامات ارشد این کشور دیدار کرده و براساس گزارشها قرار است امروز (یکشنبه) با ملک سلمان، پادشاه این کشور، دیدار کند. گفته شده برنامه موشکی ایران و توافق‎‌نامه هسته‌ای بین ایران و قدرتهای غربی (برجام) محور اصلی گفتگوهای وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات ارشد عربستان و دیگر مقامات منطقه است.

وی قرار است پس از عربستان به اسرائیل نیز سفر کند.

به گفته خبرگزاری رویترز برایان هوک، مشاور ارشد سیاست‌گذاری آمریکا، که آقای پمپئو را در این سفر همراهی می‌کند گفته است که آمریکا “از کشورهای جهان می‌خواهد تا هر فرد و یا نهادی را که با برنامه موشکی ایران رابطه دارد، تحریم کنند.”

گفته شده است که موضوع ایران در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز مطرح شده است.

سفر آقای پمپئو به عربستان سعودی فقط دو روز پس از صورت گرفته است که سناتورهای آمریکایی با ۵۷ رای موافق در برابر ۴۲ مخالف، او را به عنوان وزیر تازه امور خارجه آمریکا تایید کردند.

سفر وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان سعودی، درحالی صورت گرفته است که آمریکا تلاشهای فزاینده‌ای را برای فشار بر ایران و بویژه آینده برجام آغاز کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برجام را توافقی “بد” خوانده است. واشنگتن خواستار اصلاحات بنیادی در مفاد برجام است به طوری که برنامه موشکی ایران و نفوذ نظامی این کشور در خاورمیانه هم در آن گنجانده شود اما تهران می‌گوید برجام غیرقابل مذاکره است. به گفته مقامات ایرانی برجام قابل مذاکره مجدد نیست و “نه خطی از آن کم و نه خطی به آن اضافه می‌شود”. مقامات ایران همچنین تاکید می‌کنند که برنامه موشکی این کشور دفاعی است.

آقای ترامپ به کنگره و متحدان اروپایی آمریکا تا ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) برای برطرف کردن “نقص‌های توافق هسته ای با ایران” فرصت داده و هشدار داده است در صورت عدم اصلاح برجام، از تمدید تعلیق تحریم های ایران خودداری خواهد کرد. این اقدام در عمل به معنی خروج آمریکا از برجام است.

مقامات ایران در خصوص این احتمال هشدار داده و گفته اند که ایران دراین صورت گزینه هایی را نیز پیش رو دارد از جمله خروج از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان.پی.تی) است. پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان.پی.تی) که ایران یکی از کشورهایی است که به آن پیوسته، با هدف جلوگیری از تولید تسلیحات هسته‌ای و کاهش زرادخانه‌های اتمی شکل گرفته است. بر این اساس کشورهایی که تا پیش از شکل‌گیری این پیمان به سلاح هسته‌ای دست نیافته‌اند، متعهد می‌شوند که در ازای دریافت کمک برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی، از تولید سلاح هسته‌ای خودداری کنند.

آقای پمپئو که از نزدیکان آقای ترامپ است از مخالفان شدید برجام است. وی پیش از این حکومت ایران را یک “رژیم پلیسی تبهکار” نامیده بود و در زمان حضور در مجلس نمایندگان آمریکا از مخالفان سرسخت مذاکرات هسته ای دولت باراک اوباما با ایران بود.

او برجام را توافقنامه‌ای “فاجعه‌بار” خوانده بود و هنگامی که به ریاست سیا رسید، وعده داد آمریکا از این توافق خارج شود چرا که او بر این باور بود که برجام مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نمی شود و همچنان تهدیدی برای اسراییل خواهد بود.

وزیر تازه امور خارجه آمریکا، نیز پیشتر جمهوری اسلامی را به “داعش” تشبیه کرده بود و در زمان مذاکرات هسته‌ای خواهان بمباران تاسیسات اتمی ایران به جای گفت و گو شده بود.

You may also like...