پیش‌بینی دولت از ورود ۸۳۰ هزار نفر به بازار کار در سال آینده

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران، پیش‌بینی کرده است که در سال آینده حدود ۸۳۰ هزار نفر وارد بازار کار این کشور شوند.

آقای نوبخت در گفتگویی با شبکه دو تلویزیون دولتی ایران گفته است که ۷۰ درصد از این تعداد را تحصیل کرده‌ها تشکیل می‌دهند و به گفته او “در لایحه بودجه سال آینده فصل قابل توجهی برای ایجاد فرصت شغلی در حد توان قانون برنامه و نیاز کشور دیده شده است.”

آقای نوبخت گفته: “تا سال گذشته (۱۳۹۵) موفق به ایجاد ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار فرصت شغلی شده بودیم اما سال آینده باید کاری کرد تا ۸۳۰ هزار نفر وارد بازار شوند.”

مرکز آمار ایران از افزایش نرخ بیکاری در تابستان امسال خبر داد
کاهش تورم و افزایش بیکاری در ایران
اقتصاد ایران در سالی که گذشت: کنترل تورم، گرفتار رکود
رئیس سازمان برنامه و بودجه رسیدن به این هدف را مستلزم یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی و حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ایجاد سرمایه‌گذاری دانسته است.

مرکز آمار ایران حدود یک ماه پیش (اواخر نوامبر) نرخ بیکاری مطلق در ایران را ۱۱ و ۸ دهم درصد اعلام کرد.

به گفته این مرکز، نرخ بیکاری براساس نتایج نمونه‌گیری نیروی کار در تابستان امسال (۱۳۹۶) به دست آمده است.

پیشتر هم عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور ایران، رقم بیکاری را ۱۲ درصد اعلام کرده بود و گفته بود در بعضی از شهرهای ایران بیکاری به ۶۰ درصد رسیده است.

مرکز آمار تعریف کار را براساس استانداردهای سازمان بین‌المللی کار ارائه می‌دهد.

برهمین اساس بیکار مطلق به کسانی اطلاق می‌شود که حتی یک ساعت در هفته هم کار نمی‌کنند.

اشتغال ناقص هم بنابر اعلام مرکز آمار بر همین اساس بین یک تا ۴۴ ساعت در هفته را در بر می‌گیرد و اشتغال کامل ۴۴ ساعت در هفته یا بیشتر را در بر می‌گیرد.

محمدباقر نوبخت گفته است ۷۰ درصد از کسانی که قرار است سال آینده وارد بازار کار ‌شوند “تحصیل کرده”‌ هستندحق نشر

محمدباقر نوبخت گفته است ۷۰ درصد از کسانی که قرار است سال آینده وارد بازار کار ‌شوند “تحصیل کرده”‌ هستند
یارانه‌ها و تورم
محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، به تورم و یارانه‌ها هم در مصاحبه خود با تلویزیون دولتی ایران اشاره کرده است.

او گفته: “همانطور که دولت تا بحال یارانه افراد نیازمند را قطع نکرده در صورت شناسایی نیازمندان واقعی حتی به تعداد یارانه بگیران اضافه هم می‌کنیم.”

آقای نوبخت همچنین گفته: “مطابق گذشته به اندازه نرخ تورم تلاش می‌کنیم حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته را اضافه کنیم، درکنار آن با هرگونه افزایش قیمت‎‌های هم مقابله می‌کنیم تا به کارمندان فشاری وارد نشود.”

براساس داده‌های بانک مرکزی نرخ تورم در آبان ماه امسال ۹ و ۹ دهم درصد بوده است که با آمارهای صندوق بین‌المللی پول همخوانی دارد.


دیروز (شنبه ۳۰ دسامبر/ ۹ دی) محمدباقر نوبخت اظهارات منتسب به او درباره عرضه بنزین با قیمت ۱۲۰۰ تومان در لیتر در سال ۱۳۹۷ را تکذیب کرد.

دولت در لایحه بودجه سال آینده برای هر لیتر بنزین پیشنهاد ۱۵۰۰ تومان کرده است.

خبرگزاری تسنیم پیشتر به نقل از مهرداد لاهوتی، نماینده مجلس، در ایران گفته بود که آقای نوبخت در جلسه دیروز کمیسیون تلفیق (شنبه نهم دی /۳۰ دسامبر) از آمادگی دولت برای عرضه بنزین با قیمت ۱۲۰۰ تومان در سال آینده خبر داده است.

دولت ایران می‌گوید که برای ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری با کمبود منابع مواجه است و در لایحه بودجه سال آینده ایران برنامه‌هایی برای تأمین منابع جهت اشتغال‌زایی پیش‌بینی شده که یکی از آنها افزایش قیمت بنزین است.

تخمین صندوق بین‌المللی پول: رشد اقتصادی ایران امسال بیش از ۴ درصد
براساس لایحه بودجه سال آینده، دولت ایران قصد دارد حدود ۳۷ هزار میلیارد تومان از محل حامل‌های انرژی درآمد داشته باشد.

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی نگران بار تورمی افزایش سوخت در سال آینده هستند.

این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول گفته است با تصویب افزایش قیمت سوخت، نرخ تورم از ۹.۹ درصد امسال در سال آینده (۱۳۹۷) ممکن است بطور موقتی افزایش یابد؛ ولی مجددا با کمک سیاست‌های احتیاطی در میان‌مدت نرخ تورم تک‌رقمی خواهد شد.

You may also like...