کاخ سفید: ایران درباره درخواست ترامپ برای ملاقات با روحانی دروغ می‌گوید

چرا ایران درباره رد درخواست ملاقات پرزیدنت ترامپ دروغ می گوید؟ به نوشته نیوزویک، هدف از انتشار این خبر احتمالا نمایش شدت موضع رهبری ایران در برابر دانالد ترامپ برای مخاطب داخلی در ایران یوده است. تندروهای مذهبی در ایران به حسن روحانی و محمدجواد ظریف برای حمایت از توافق هسته ای حملات سختی کرده اند.

کارشناسان می گویند داستان ساختگی تلاش ترامپ برای ملاقات با روحانی در حالی که دولت ترامپ موضع سخت تری علیه ایران گرفته است احتمالا برای تقویت چهره روحانی ابداع شده است.

نادر هاشمی، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه، می گوید: «پخش این شایعه به روحانی در چارچوب سیاست ایران وجهه خوبی می دهد. دولت ترامپ در سطوح بسیاری متناقض عملکرده است، اما معنی نمی دهد پس از شدت عمل علیه ایران بخواهد با آن ها تماس بگیرد. این روحانی است که از این داستان نفع می برد.»

هاشمی تاکید می کند: «اگر ایران چنین یقین دارد که ترامپ درخواست این ملاقات را کرده است باید ایمیل یا سندی برای اثبات آن ارائه بدهد.»

تماس تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی در سال ۲۰۱۳ و دست دادن اوباما با محمد جواد ظریف در سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ با واکنش شدید تندروها در ایران روبرو شد و حتی وزیر خارجه ایران را به خیانت متهم کردند.

علی نادر، کارشناس امور خاورمیانه در موسسه رند، معتقد است: «دولت ایران با انتشار این شایعه سعی می کند نشان بدهد در برابر آمریکا در مساله هسته ای دست بالا را دارد، خصوصا که به نظر می رسد واشنگتن پس از عدم تصدیق برجام با وجود مخالفت دیگر امضاء کنندگان آن در اقلیت قرار دارد.»

روحانی پیشتر به آمریکا هشدار داده بود در صورت ترک برجام هزینه سنگینی را خواهد پرداخت.

(Visited 140 times, 1 visits today)
Spread the love

You may also like...

هر گونه سوالی دارید , و یا اگر میخواهید سرویس اضافه و یا کنسل کنید , و یا اگر پیشنهادی دارید , فرم زیر را پر کرده و ارسال کنید , ما حتمآ به شما جواب خواهیم داد
Send