کارمندان هندی پول می‌خواهند؛ بانک‌ها پول نقد کافی ندارند

براساس گزارش‌ها از هند درحالی که بسیاری از کارمندان در روز پرداخت حقوق به بانک‌ها مراجعه کرده‌اند، مشکل کمبود اسکناس در بانک‌ها باعث ایجاد صف‌های طولانی شده است و بسیاری نتوانسته‌اند حقوق خود را دریافت کنند.
حدود ۳ هفته پس از آنکه دولت هند اعلام کرد که اسکناسهای ۵۰۰ و ۱۰۰۰ روپیه‌ای را با هدف مبارزه با فساد از بازار جمع‌آوری می‌کند، هنوز بانکها و مراکز مالی با کمبود پول نقد برای تبدیل این اسکناس‌های مردم، مواجه هستند.
گزارش شده است که در نزدیک دهلی، پایتخت، تعدادی از مردم حدود یکساعت مسیر رفت و آمد را بستند. آنها به این نکته اعتراض داشتند که بانک‌های مورد مراجعه آنها قادر به پرداخت مبلغ مورد نیازشان نبوده و برای پرداخت، سهمیه نقدی برای هر نفر تعیین کرده‌اند.
همزمان گزارش شده است که ماموران اداره مالیات در بازرسی‌های خود در بنگلور موفق به کشف و ضبط معادل ۵۰۰ هزار دلار از اسکناسهای تازه چاپ شده، شده‌اند.
اسکناس‌های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ روپیه‌ای از نیمه شب سه‌شنبه (۸ نوامبر) بی‌ارزش اعلام شدند و هندی‌ها تا پایان ماه دسامبر امسال فرصت دارند با اسکناس‌های جدید تعویضشان کنند. دولت می‌گوید اسکناس‌های جدید دو هزار روپیه‌ای (معادل ۳۰ دلار) و پانصد روپیه‌ای تازه جایگزین اسکناسهای قبلی خواهند شد.
اسکناس‌های از دور خارج شده ۸۵ درصد پول نقد در گردش در هند را تشکیل می‌دهند که اقتصادش به شدت بر پول نقد مبتنی است.
هدف دولت شناسایی پول‌های موسوم به “سیاه” است که منشاء نامعلوم دارند.
اما منتقدان نحوه اقدام دولت را دراین خصوص “بی‌مدیریتی” خوانده‌اند.
مانموهان سینگ، نخست‌وزیر سابق هند، از نارندرا مودی، نخست‌وزیر کنونی این کشور درخصوص نحوه تعویض اسکناسهاس ۵۰۰ و ۱۰۰ روپیه‌ای شدیدا انتقاد کرده است.
آقای سینگ گفته است این اقدام یک شکست بزرگ مدیریتی بوده است که نتیجه آن “چپاول قانونی” بوده است.
آقای سینگ اقتصاددان است و قبلا نیز به عنوان وزیر دارایی خدمت کرده است. به گفته بسیاری از ناظران، اصلاحات اقتصادی او باعث کمک به رهایی هند از مشکلات مالی در دهه ۹۰ میلادی شد

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.