کره جنوبی و چین ‘مصمم به بهبود روابط دوجانبه هستند’

دولت‌های کره جنوبی و چین از عزم خود برای بهبود روابط دوجانبه خبر داده‌اند.
روز سه‌شنبه، ٩ آبان (٣١ اکتبر)، وزارت‌خارجه چین و کره جنوبی همرمان بیانیه‌های مشابهی را منتشر کردند که در آنها ضمن ابراز آمادگی برای رفع اختلاف نظر، بر آمادگی دو کشور برای از سرگیری همکاری از جمله برقراری ارتباط در زمینه های نظامی تاکید گذاشته شده است.
روابط این دو قدرت اقتصادی منطقه در پی نصب سیستم ضد موشکی تاد آمریکا در کره جنوبی در آوریل سال جاری به سردی گرایید. اگرچه کره جنوبی تاکید داشته که هدف از نصب این سیستم، مقابله با حملات موشکی کره شمالی است اما دولت چین آن را عاملی در برهم زدن توازن منطقه توصیف کرد و به اقداماتی تلافی جویانه نسبت به آن مبادرت ورزید. توصیه به شهروندان چینی برای خودداری از سفر تفریحی به کره شمالی و کاهش فروش خودروهای کره‌ای در چین از نتایج این اختلاف بوده است.
در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است که “دو طرف موافقت کردند که از طریق مجاری ارتباطی نیروهای مسلح خود در مورد نصب موشک‌های تاد که برای طرف چینی موضوعی قابل توجه است به تبادل نظر بپردازند.” این بیانیه افزوده است که چین و کره جنوبی “برای روابط دوجانبه خود اهمیت فراوانی قایل هستند.”
رئیسان جمهوری کره جنوبی و چین به زودی در نشست سران کشورهای عضو آسه‌آن در ویتنام شرکت می‌کنند و قرار است در حاشیه این نشست، با یکدیگر دیدار کنند. در بیانیه وزارت خارجه کره جنوبی آمده است که “توافق برای برگزاری این دیدار گام اول برای از سرگیری همکاری و مبادلات عادی دو طرف در تمامی جنبه‌ها محسوب می‌شود.”
رئیسان جمهوری دو کشور در حاشیه نشست رهبران کشورهای گروه ٢٠ که در ماه ژوئیه در برلین برگزار شد نیز دیدار کردند و اختلافات دو طرف را مورد بررسی مقدماتی قرار دادند. وزارت خارجه کره جنوبی در آن زمان گفت که در این دیدار، رئیس جمهوری این کشور موضع دولت خود در زمینه تمهیدات دفاعی در برابر برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی را شرح داد و طرف چینی نیز ابراز امیدواری کرد که این موضوع به شکل مناسب حل و فصل شود.
با توجه به نگرانی دولت چین از تحولات نظامی اخیر در منطقه، روز گذشته، وزیر دفاع کره جنوبی گفت که کشورش در نظر ندارد وارد یک معاهده سه‌جانبه با آمریکا و ژاپن شود و همچنین قرار نیست شبکه دفاع ضد موشکی تاد گسترش یابد.

You may also like...