کیانوش رستمی، برنده شانزدهمین مدال طلای ایران در تاریخ المپیک‌ها

کیانوش رستمی مرد طلائی ایران در المپیک ریو2016

کیانوش رستمی وزنه بردار دسته ۸۵ کیلوگرم ایران با ثبت رکورد ۳۹۶ کیلوگرم عنوان قهرمانی المپیک را به دست آورد. رستمی حالا رکوردهای دوضرب و مجموع جهان و المپیک را در اختیار دارد.

تیان تائو از چین با ۳۹۵ کیلوگرم دوم شد. گابریل سینکرایان از رومانی به مدال برنز رسید. نمایندگان قزاقستان و اوکراین در رده‌های بعدی ایستادند.

رستمی در هفتمین روز المپیک برای کسب مدال طلا با ۱۰ وزنه بردار به رقابت پرداخت. او در یکضرب ۱۷۹ کیلوگرم و در دوضرب ۲۱۷ کیلوگرم را ثبت کرد و رکورددار دوضرب و مجموع المپیک شد.

این شانزدهمین طلای المپیک در تاریخ ورزش ایران است. پس از امامعلی حبیبی، غلامرضا تختی، عبدالله موحد، محمد نصیری، رسول خادم، علیرضا دبیر، حسین رضازاده ۲ بار، حسین توکلی، هادی ساعی ۲ بار، حمید سوریان، امید نوروزی، قاسم رضایی و بهداد سلیمی.

E7944F21-E17E-4AA8-9B7D-FE1CC7CAD67E_cx0_cy34_cw0_w987_r1_s_r1
رستمی در حرکت یکضرب، سه بار روی تخته رفت که در دو حرکت توانست به موفقیت برسد. او در نخستین حرکت پشت وزنه ۱۷۴ کیلوگرم قرار گرفت و به راحتی توانست مهار کند.

دنیس اولانف قزاقستانی حرکت اول خود را با ثبت ۱۷۰ کیلوگرم آغاز کرد. تیان تائو در حرکت اول ۱۷۳ کیلوگرم را انداخت.

اولانف در دومین حرکت ۱۷۵ کیلوگرم را انداخت اما برای آخرین مرتبه که روی تخته آمد، توانست این وزنه را مهار کند.

تائو از چین برای دومین حرکت باید ۱۷۸ کیلوگرم را مهار می‌کرد که ناموفق بود. وزنه بردار چین در حالی برای مهار وزنه سوم بر روی تخته آمد که در آستانه حذف از المپیک قرار داشت اما این مرتبه توانست با قدرت از عهده مهار وزنه ۱۷۸ کیلوگرم برآید.

رستمی برای دومین مرتبه، ۱۷۹ کیلوگرم را بالای سر برد. او در آخرین حرکت خود وزنه ۱۸۲ کیلوگرم را از پشت سر انداخت و با همان ۱۷۹ کیلوگرم به عنوان نخست حرکت یکضرب رسید.

این برتری باعث می‌شد او در حرکت دوضرب نیز با ضریب اطمینان بالاتری روی تخته بیاید.

(Visited 48 times, 1 visits today)

You may also like...