گزارش‌های تأییدنشده از خنثی‌سازی یک حمله در جده عربستان سعودی

پس از انتشار گزارش‌هایی از یک حمله در حوالی کاخ پادشاهی سلام در جده، سفارت آمریکا در عربستان سعودی از اتباع آمریکایی در جده خواست که هنگام عبور از مناطق پیرامونی این کاخ احتیاط کنند.

روز شنبه ۱۵ مهر ماه، برخی گزارش‌های تأییدنشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن بود که مأموران امنیتی عربستان سعودی حمله‌ای را در نزدیکی کاخ پادشاهی سلام در جده خنثی کرده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز فرد مهاجم و چندین تن از نگهبانان در جریان این عملیات کشته شده‌اند.

در این زمینه خبرگزاری فرانسه هم به نقل از برخی وب‌سایت‌های خبری در عربستان سعودی نوشت که در جریان خنثی‌سازی حمله‌ای در حوالی کاخ سلام جدی، علاوه بر مهاجم، دو تن از نگهبانان کشته شده‌اند.

هر دو خبرگزاری تأکید می‌کند که مقام‌های دولت عربستان سعودی هنوز بیانیه‌ای در تأیید وقوع این حادثه منتشر نکرده‌اند.

با این حال سفارت آمریکا در عربستان سعودی در بیانیه‌ای کوتاهی که در وب‌سایت رسمی آن منتشر شده، یادآور شده که برخی منابع خبری گزارش‌هایی را در مورد حمله به کاخ سلام منتشر کرده‌اند.

سفارت آمریکا با اشاره به مکان این حادثه در نزدیکی بزرگراه‌های ملک عبدالعزیز و آندلس، به اتباع آمریکایی حاضر در جده توصیه کرده است که به دلیل احتمال عملیات آتی پلیس در این منطقه، هنگام عبور از این منطقه احتیاط کنند.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود یادآور شده که هفته گذشته یورش مأموران پلیس عربستان به مخفیگاه‌های یک «هسته ترور» وابسته به گروه داعش، به کشته شدن دو تن و بازداشت پنج تن دیگر انجامیده است.

در بیانیه سازمان امنیت ملی عربستان در این زمینه آمده بود که مأموران پلیس روز پنجشنبه ۱۳ مهر، به سه مخفیگاه در ریاض یورش برده‌اند و در یک مورد با مظنونان به تبادل آتش پرداخته‌اند.

عربستان سعودی طی سال‌های اخیر شاهد حملات و بمب‌گذاری‌های متعددی بوده که گروه‌هایی از جمله القاعده و داعش مسئولیت آنها را به عهده گرفته‌اند.

از جمله در تیرماه امسال مقام‌های عربستان سعودی از خنثی‌سازی یک حمله انتحاری در نزدیکی مسجد الحرام در مکه خبر دادند.

در نیمه تیرماه ۹۵ هم، در حمله‌ای انتحاری که در پارکینگ مجاور مسجدالنبی، از اماکن مقدس مسلمانان در شهر مدینه، روی داد دو مأمور پلیس سعودی کشته شدند، و سه عامل انتحاری هم در این حمله جان خود را از دست داده‌اند.

علاوه بر این گزارش‌هایی هم از حمله مردان مسلح به مساجد شیعیان در شرق این کشور منتشر شده است.

در سال ۱۳۹۴، نیز یک بمب‌گذار انتحاری خود را در نزدیکی یک مسجد شیعیان در شهر دمام در شرق عربستان منفجر کرد و بر اثر این انفجار پنج نفر از جمله خود بمب‌گذار کشته شدند.

یک هفته پیش از آن نیز، در یک عملیات مشابه، بمب‌گذار انتحاری خود را در داخل مسجد امام حسین شیعیان در منطقه العنود شهر دمام در استان قطیف منفجر کرد که موجب کشته شدن ۲۲ نفر شد.

You may also like...