گواردیولا پیروز جدال دو تکنسین دنیاى فوتبال

در مهمترین دیدار هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال انگلستان دو مربى نامدار فوتبال مقابل یکدیگر قرار گرفتند.
آرسن ونگر و پپ گواردیولا که تا حدود زیادى از لحاظ فلسفه مربیگرى شبیه یکدیگر هستند دیدارى تماشایى را به نمایش گذاشتند.
در فلسفه هر دو مربى حفظ توپ و استفاده از پاسهاى کوتاه براى رسیدن به گل در اولویت قرار دارد.
در چنین تاکتیکى جابجایى بازیکنان و آشنایى به فضا مهمترین فاکتور موفقیت است.
ونگر با تجربه سالها حضور در لیگ برتر بخوبى از شرایط فوتبال لیگ برتر انگلستان آشنایى دارد اما گواردیولا معتقد است همچنان در حال یادگیرى است و هنوز نتوانسته خود را با شرایط فوتبال فیزیکى و پربرخورد جزیره هماهنگ کند.
در مصاحبه اى در هفته گذشته گواردیولا به واقعیتى اشاره کرد که تا پیش از شروه هفته هفدهم اعتقادى به آن نداشت.
گواردیولا: تا پیش از شروع کار در لیگ برتر تمامى کارشناسان به فوتبال عجیب و غریب انگلستان اشاره مى کردند و اعتقاد داشتند درلیگ برتر هر تیمى در هر شرایطى ممکن است تیم دیگر را شکست دهد آنرا باور نداشتم اما حالا این موضوع برایم ثابت شده است.
در حالیکه گواردیولا نیز به مانند لویىًس ون خال کنترل جریان بازى را یکى از راهکارهاى اصلى موفقیت در فوتبال مى داند اما با توجه به نوع بازى تیمهاى انگلیسى که با توپهاى بلند و پرسینک سنکین و با قدرت جنگدگى جریان بازى را تغییر مى دهند کنترل بازى بسیار سخت و غیرقابل اجرا بنظر مى رسد.
چلسى با درخشش کاستا همچنان به صدرنشینى اش ادامه مى دهد و یونایتد با سه پیروزى متوالى و با مورینیو نوید روزهاى خوب گذشته را مى دهد. لستر در بازى دیدنى و درحالیکه جیمى واردى در همان ابتداى بازى اخراج شده بود توانست به رغم ده نفره شدن بازى دو بر هـیچ باخته را مساوى کند تا کلودیو رانیرى یکبار دیکر توانایى هاى منحصر بفرد خود را در مربیگرى به اثبات برساند.
منچستر سیتى ٢ – آرسنال ١
آرسنال با سیستم ١-٣-٢-۴ و سیتى با سیستم ١-۴-١-۴ به میدان آمدند.
در ترکیب هر دو تیم موضوع اصلى کنترل جریان بازى در میانه میدان بود.
با توجه به غیبت فرناندینیو در میانه میدان سیتى، فرناندو تنها هافبک دفاعى این تیم بود. فرناندو بازیکنى سخت کوش و دونده است که برخلاف فرناندینیو بازیخوان و بازیسازى خوبى نیست.
در ترکیب سیتى یحیى توره و دیوید سیلوا دو هافبک میانى محسوب مى شدند که لىًورى سانه در چپ و کوین دى بروینه در راست وظیفه داشتند رحیم استرلینگ تنها مهاجم خود را صاحب توپ کنند.
استرلینگ بازیکنى سرعتى است که فضا مهمترین فاکتور موفقیت او است و زمانهایى که در کناره ها بکار گرفته مى شود ضریب موفقیت او به مراتب بیشتر است.
دى بروینه شرایطى کاملا متفاوت دارد. بازیکنى که نباید در چارچوب مشخصى بکار گرفته شود و در فضاهاى بسیار کم نیز براحتى جریان بازى را تغییر مى دهد.
نیمه اول آرسنال بدون تردید تیم برتر میدان بود. حرکات عالى آلکسى سانچز و توپ گیرى او در فضاى جلو خط دفاعى سیتى موجب شد تا آرسنال در همان ابتداى بازى به گل برسد.
در صحنه گل آرسنال ضعف مفرط سیستم دفاعى سیتى در پرسینگ به بازیکن صاحب توپ کاملا مشهود بود.
پس از اینکه پتر چک سانتر نه چندان خوب سانه را مال خود کرد هکتور بلرین را در دفاع راست صاحب توپ کرد. حرکت بلرین از خط دفاعى و بدون اینکه هیچ یک از بازیکنان سیتى او را تحت فشار قرار دهند موجب شد تا سانچز در فضاى جلو خط دفاعى سیتى صاحب توپ شود.
در حالیکه نیکلاس اوتامندى براى مهار سانچز به میانه زمین متمایل شد تىًو وولکات به فضاى بین اوتامندى و پابلو زابالتا حمله کرد و با پاس عالى سانچز دروازه سیتى را باز کرد. در صحنه گل جابجایى سانچز و وولکات یکى از دلایل اصلى سردرگمى مدافعین سیتى بود.
در چنین شرایطى پرسینگ و یا بازگشت به زمین خودى براى ایجاد شکل دفاعى مهمترین استراتژى مربیان است اما بازیکنان سیتى کاملا این موضوع را فراموش کرده بودند و تنها نظاره گر حرکات بلرین، سانچز و وولکات بودند.غیبت فرناندینیو که همواره فضاى جلو خط دفاعى سیتى را اشغال مى کند کاملا در این بازى حس مى شد.
نیمه اول آرسنال بخوبى جریان بازى را کنترل کرد اما نیمه دوم شرایط کاملا متفاوت شد.
صرف نظر از تغییر تاکتیکى سیتى و جابجایى استرلینک و دى بروینه که کاملا تاثیرگذار بود باید به ایجاد انگیزه و تزریق روحیه پیروزى توسط گواردیولا به بازیکنانش اشاره حرد.
نیمه دوم سیتى نمى خواست بازنده باشد حضور پرتعداد آنان در حمله و همچنین فشار به بازیکن صاحب توپ در زمان دفاع یکى از دلایل اصلى موفقیت سیتى در نیمه دوم بود.
با جایجایى دى بروینه به خط حمله ، توره نیز کنار فرناندو قرار گرفت و سیلوا آزاد تر شد و تا حدودى سیستم سیتى ١-٣-٢-۴ تغییر کرد.
حضور پررنگ سیلوا در حمله و آزادى عمل بیشتر او در گل اول کاملا مشخص بود.
پاس عالى او به پشت خط دفاعى آرسنال و حرکت سانه که در این نیمه بیشتر متمایل به میانه میدان بازى مى کرد سیتى را به گل رساند.
صرف نظر از حرکت خوب سانه اما نگاه او به موقعیت چک دروازه بان آرسنال پیش از زدن ضربه آخر نمونه اى کامل از یک فوتبالیست کاملا حرفه اى و با کیفیت بود.
آرسنال پس از گل تحت فشار قرار گرفته بود و ونگر براى کم کردن فشار، اوکسدیل چمبرلین را جایگزین ایووبى کرد. نکته قابل توجه تعویض چمبرلین پس از تنها یازده دقیقه بود. در گل دوم سیتى بدون تردید پاس عالى دى بروینه و دید عالى او در پیدا کردن استرلینگ و درحالیکه استرلینگ کاملا از جریان بازى به دور بود یکى از نشانه هاى بارز اجراى فلسفه مربیگرى گواردیولا در منچستر سیتى است.
گواردیولا اعتقاد دارد پاس دادن در یک منطقه موجب مى شود تمرکز تیم مقابل تنها در این منطقه معطوف شود سپس مى توان از منطقه دیگر که کمتر محافظت مى شود به آنان حمله کرد.
گل دوم سیتى دقیقا از همین طریق به دست آمد و استرلینگ با شوتى زمینى و از زاویه بسته براى باردومچک رامغلوب کرد .
ونگر پس از گل بخوبى دریافته بود که میانه میدان را از دست داده است و با اضافه کردن محمد الننى به جاى چمبرلین تا حدودى تعادل را درمیانه میدان برقرار کرد.
سیتى با حفظ توپ و کنترل جریان بازى توانست به سه امتیاز حساس برسد و گواردیولا تا حدودى از زیر فشار خارج شود اما دومین شکست پیاپى آرسنال این تیم را وارد بحرانى موقتى کرده است مشکلى که ونگر کاملا به آن عادت کرده و راه خارج شدن از آنرا بخوبى مى داند.
آرایش دو تیم در این دیدار:
آرایش سیتی و آرسنال
4
آرایش سیتی و آرسنال
سایر نتایج:
کریستال پالاس ٠ – چلسى ١
میدلزبرو ٣ – سوانزى ٠
استوک ٢ – لستر ٢
ساندرلند ١ – واتفورد ٠
وستهم ١ – هال سیتى ٠
وست بروم ویچ ٠ – منچستر یونایتد
بورنموث ١ – ساوثهمپتون ٣
تاتنهام ٢ – برنلى ١

(Visited 28 times, 1 visits today)

You may also like...