؛ چون‌ و چراها درباره ختنه

ختنه کردن برای مردان چه تأثیری دارد؟ عوارض و فواید آن چیست؟ ختنه بکنیم یا نکنیم؟
پاسخ به این سوال‌های مخاطبان را بر اساس آخرین تحقیقات پزشکی به شما گردآورده‌ایم.
پزشکان می‌گویند ختنه بر فعالیت و لذت جنسی تاثیری ندارد یا تاثیر آن ناچیز است و همچنین بر بر عملکرد دستگاه ادراری تاثیری ندارد.
فواید و عوارض
ختنه خطر انتقال اچ‌آی‌وی هنگام رابطه جنسی را به میزان قابل توجهی (پنجاه تا شصت درصد) کاهش می‌دهد، به عبارت دیگر مردی که ختنه شده باشد در رابطه جنسی با زنی که اچ‌آی‌وی دارد کمتر در خطر آلودگی به ویروس است.
ختنه خطر آلودگی به تبخال تناسلی (Herpes) را ۳۰ تا ۴۰ درصد و خطر آلوده شدن به گونه‌های خطرناک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را که با سرطان ربط دارد سی درصد کاهش می‌دهد.
ختنه احتمال انتقال اچ‌آی‌وی از مرد به زن را کم نمی‌کند اما خطر ابتلای زنان به دیگر عفونت‌های آمیزشی مثل واژینوز باکتریایی، تریکومونا و HPV (زگیل تناسلی) را کاهش می‌دهد.
بیماری‌های آمیزشی و سرطان آلت تناسلی در افراد ختنه شده کمتر است.
در زنانی که شریک جنسی‌ طولانی‌مدت مرد ‌شان ختنه شده باشد خطر سرطان گردن رحم پایین می‌آید.
ختنه احتمال عفونت ادراری را در پسربچه‌ها کم می‌کند.
خطر ختنه‌ای که با رعایت ضوابط پزشکی انجام شود اندک است.
عوارض ختنه معمولا خونریزی و التهاب است و عوارض جانبی شدیدتر بی‌نهایت نادر هستند. احتمال ایجاد عوارض جانبی خفیف در نوزادان نیم درصد، در کودکان نه درصد و در بزرگسالان پنج درصد ذکر شده است.
بکنیم یا نکنیم؟
ختنه یک انتخاب شخصی است که از نظر طبی فوایدی هم دارد.
ختنه کردن در نوزادان و کودکان آسانتر و ارزانتر و کم خطرتر است اما اگر ختنه تا دوران نوجوانی یا بزرگسالی به تعویق بیفتد، خود فرد می‌تواند تصمیم‌ بگیرد.
اینکه آیا پدر و مادر حق دارند در باره بدن پسرشان تصمیم بگیرند یا نه به دیدگاه فرهنگی، مذهبی و اخلاقی والدین بستگی دارد و فعلا جواب قطعی ندارد.

You may also like...