اسرائیل می‌گوید در پاسخ به حمله راکتی حماس به بیت‌المقدس، حملات هوایی علیه مواضع این گروه در غزه ترتیب داده است.

مقامات بهداشتی دولت خودگردان غزه می‌گویند در جریان این حملات هوایی دست کم ۲۰ نفر، از جمله چند کودک کشته شده‌اند.

همزمان سخنگوی ارتش اسرائیل مدعی شده در جریان این حملات هوایی سه نیروی حماس کشته شده‌اند.

سرهنگ جاناتان کانریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل به خبرنگاران گفته: «این آغاز حملات است. تاکید می‌کنم این تازه آغاز حملات ما علیه اهداف نظامی در غزه است».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در واکنش به حملات راکتی به بیت‌المقدس و حملات هوایی به غزه گفته از نظر اسرائیل حماس «از خط قرمزها عبور کرده» و به همین علت ارتش اسرائیل «واکنشی کوبنده» نشان خواهد داد.

منابع حماس به بی‌بی‌سی گفته‌اند در جریان حملات هوایی امروز محمد عبدالله فیاض، از فرماندهان گردان عزالدین قسام کشته شده است.

حماس می‌گوید حملات نادر راکتی این گروه به این شهر به تلافی “تهاجم” اسرائیل به ویژه به مسجد‌الاقصی بوده است.

حملات راکتی روز دوشنبه، ۱۰ مه، باعث شد آژیرهای خطر در بیت‌المقدس به صدا درآید.

در همین حال، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفته حماس باید به حملات راکتی خود «فورا خاتمه دهد» و دو طرف باید برای «کاهش تنش‌ها تلاش کنند».

بیت‌المقدس
حماس می‌گوید راکت‌ها را در پاسخ به درگیری‌های چند روز گذشته در بیت‌المقدس شلیک کرده است

پیشتر رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که ماموران امنیتی و پلیس اسرائیل امروز بعد از چند ساعت‌ درگیری خشونت‌آمیز با معترضان فلسطینی در محوطه مسجد‌الاقصی، از این مکان خارج شده‌اند. خبرنگاران می‌گویند با عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی بعد از چند روز درگیری آرامشی نسبی اما شکننده در مجموعه حرم شریف برقرار شده است. اما این حملات راکتی و واکنش به آن می تواند به این آرمش شکننده ضربه بزند.

به گفته هلال احمر فلسطین در جریان درگیری‌های چند روز اخیر حدود ۳۰۰ فلسطینی زخمی و بیش از ۲۲۰ نفر از آنها بستری شده‌اند.

پلیس اسرائیل هم از زخمی شدن ۱۶ مامور خود در این درگیری‌ها خبر داده و گفت است که دو نفر از آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند.

یکی از دلایل اصلی شروع این درگیری‌ها و اعتراضات تهدید به اخراج خانواده‌های فلسطینی از منطقه شیخ جراج در بیت‌المقدس شرقی بود.

راهپیمایی پرچم
پلیس اسرائیل گفته اجازه نمی‌دهد شرکت‌کنندگان در راهپیمایی یهودیان وارد حرم شرف شوند

ممنوعیت “راهپیمایی پرچم” در حرم شریف

هم‌زمان پلیس اسرائیل که پیشتر مجوز راهپیمایی یهودیان در مجموعه حرم شریف در “روز اورشلیم” را صادر کرده بود، گفته است که برای پیشگیری از خشونت بیشتر اجازه ورود شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی به داخل مجموعه را نمی‌دهد.

حرم شریف یا کوه معبد از مقدس‌ترین مکان‌های مذهبی دنیاست که مسجدالاقصی و قبة‌‌الصخره در آن واقع شده است. این مجموعه روی تپه‌ای در شهر قدیم در بخش شرقی بیت‌المقدس قرار دارد.

اسرائیل بیت‌المقدس را پایتخت یکپارچه خود می‌داند و یهودیان ملی‌گرا و افراطی در “روز اورشلیم” که یادآور اشغال بیت‌المقدس شرقی به دست اسرائیل در سال ۱۹۶۷ است، “راهپیمایی پرچم” برگزار می‌کنند و وارد محوطه مسلمانان در حرم شریف می‌شوند.

این راهپیمایی پارسال به دلیل همه‌گیری کرونا لغو شده بود. تجمع امسال قرار است امروز دوشنبه ۱۰ مه برگزار شود اما پلیس اسرائیل گفته است که اجازه ورود حاضران به محوطه حرم شریف را نمی‌دهد.

این راهپیمایی که فلسطینی‌ها آن را حرکتی تحریک‌آمیز می‌دانند، امسال با آخرین هفته ماه رمضان و راهپیمایی جمعه آخر این ماه هم‌زمان شده است.

پلیس اسرائیل می‌گوید روز یکشنبه هزاران فلسطینی در مسجد‌الاقصی جمع شدند و در طول شب گذشته با جمع آوری سنگ و ساخت کوکتل مولوتوف برای مقابله با راهپیمایی یهودیان آماده شدند.

حرم شریف

منبع تصویر، REUTERS