پنج روز پس از رویداد اتش‌سوزی در گمرگ اسلام‌قلعه هرات در مرز ایران، اتاق تجارت افغانستان می‌گوید خسارات ناشی از این رویداد به تاجران به مراتب بیشتر از آنچه که در اول گفته شده بوده است.

خان جان الکوزی، از مسئولان اتاق تجارت و سرمایه گذاری این کشور گفت که صدها میلیون دلارکالای بازرگانان افغان در آتش سوزی گمرک اسلام قلعه نابود و یک هزار موتر/خودرو در آتش سوخته است.

دولت افغانستان تاکنون درباره میزان خسارت وارد شده بر اثر این آتش سوزی آمار رسمی منتشر نکرده است. اما گفته است این رویداد را بررسی همه جانبه می‌کند.

آقای الکوزی که امروز (پنجشنبه، ۳۰ دلو/بهمن) در یک نشست خبری در هرات صحبت می‌کرد گفت که آتش‌سوزی در اسلام قلعه در روز شنبه ۲۵ دلو/بهمن باعث شده که ۲۵ درصد اجناس به‌ خصوص مواد سوخت در سراسر افغانستان گرانتر شود.

به گفته او “نهادهای دولتی عامل این آتش سوزی هستند”، چون هیج امکاناتی برای بازرگان افغان در گمرک فراهم نکرده بودند و حتی آزمایش کیفیت گاز را نیز در داخل خود خودروها انجام می‌دادند.

او مدعی شد که در دولت ظرفیت وجود ندارد. مسئولیت آن نیز به حکومت و شخص رئیس جمهوری افغانستان بر می‌گردد.

آقای الکوزی گفت که خساره به بخش خصوصی در این آتش سوزی بیشتر از حد تصور است. در کنار آن دولت هیج گونه سهولتی برای سرمایه گذاران فراهم نکرده و علاوه بر آن فساد و رشوه وجود دارد. به گفته او اگر چنین نیست؟ چرا یک پلیس برای بیشتر از ۲۰ سال در گمرک کار می‌کند و تبدیل نمی‌شود.

افغانستان
بخش خصوصی می‌گوید که یک هزار خودرو نابود شده است

این مقام اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغان مدعی است که بعد از شروع آتش سوزی مرزبانان ایرانی اجازه دادند که خودروها از محل انفجار به خاک ایران وارد شده و سالم باقی بمانند، ولی در طرف افغانستان پلیس به رانندگان اجازه نداد که خودروهای خود را از محل حادثه بیرون کنند.

یونس قاضی زاده، رئیس اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات نیز این حادثه را یک “سونامی” یاد کرد و گفت که بزرگترین گذرگاه افغانستان بسته شده و حکومت این حادثه را بسیار سطحی محاسبه کرده است.

او گفت که تا چند ماه آینده حکومت افغانستان تبعات آنچه را در اسلام قلعه اتفاق افتاده، خواهد فهمید. حجم زیاد از اموال بخش خصوصی در آتش سوخت و شمار زیادی متضرر شده‌اند. اگر حکومت به گفته او همکاری نکند جبران این خساره بسیار سخت است.

آقای قاضی‌زاده گفت که در پنج روز گذشته بیشتر از شش هیأت حکومت به اسلام قلعه رفته و همه را خسته ساخته است. به گفته او اگر حکومت می‌خواهد با فرستادن هیأت‌های متفرقه بخش خصوصی را خسته بسازد، “ماخسته نخواهیم شد.”

او گفت که نیاز است یک هیأت با صلاحیت خساره بخش خصوصی را بررسی و برای آنان جبران خسارت کند.

به گفته او کسانی که اموال و خودرو آنان در آتش سوخته سالها زحمت کشیده‌ بودند تا قادر به پیدا کردن آن شدند و از درآمد یک خودرو هزینه زندگی شش خانواده تامین می‌شد.

افغانستان
شماری از خودروها برای فرار از آتش وارد ایران شدند

آقای الکوزی نیز گفت که بخش خصوصی نیز خواهان جبران خساره است و از طرف دیگر باید دلیل وقوع این حادثه به طور دقیق بررسی و عامل آن مشخص شود.

او گفت که خیلی از اموال برای ۲۰ روز در گمرک باقی مانده بود ولی در قانون گمرک آمده که اموال خطرناک شش ساعت بیشتر معطل نشود که گاز از جمله اموال خطرناک محسوب می‌شود.

به گفته آقای الکوزی تا دولت زیربناها را درگمرک ایجاد نکند، بخش خصوصی تجارت خود را متوقف خواهد کرد زیرا در چنین شرایط تجارت کردن مثل راه رفتن روی بمب است.

او گفت سایر گمرک‌ها نیز در وضعیت بدتر از اسلام قلعه قرار دارد. در حالیکه حکومت از مردم مالیات می گیرد ولی در گمرک‌ها سیستم وجود ندارد و رشوه از بخش خصوصی گرفته می‌شود.

آقای الکوزی خطاب به محمد اشرف غنی گفت اگر به وضعیت پیش آمده در افغانستان توجه نشود، قیمت اجناس در سراسر این کشور غیر قابل کنترل خواهد شد.