تعداد آتش‌سوزی‌ها در تأسیسات انرژی ایران، به‌ویژه در منطقه ماهشهر روندی رو به افزایش داشته است

انبار ضایعات شیمیایی شرکت هامور، واقع در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد دچار آتش‌سوزی شده است.

محسن ادیبی، سخنگوی کمیته شرایط اضطراری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اعلام کرده است که حریق در انبار ضایعات شیمیایی مهار شده است.

وی گفت این حادثه مصدومی نداشت و علت حادثه توسط کارشناسان در دست بررسی است.

شرکت هامور واقع در سایت یک منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، در زمینه ساخت صنایع فلزی فعالیت می‌کند.

طی سال‌های گذشته و در ماه‌ها و هفته‌های اخیر حوادث زیادی از آتش‌سوزی‌ها در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و خطوط لوله انتقال نفت گزارش شده و علت عمده این حوادث فرسودگی و کهنگی تجهیزات عنوان شده است.

دولت ایران میزان سرمایه‌گذاری برای حفظ، نگهداری، تعمیر و نوسازی تجهیزات حوزه نفت، گاز و پتروشیمی را اعلام نکرده، اما بر اساس آخرین سند رسمی وزارت نفت که سال ۹۴ منتشر شد، سالانه ۲۰ میلیارد دلار هزینه برای نگهداری، تعمیرات و نوسازی تجهیزات این حوزه نیاز است.

نیاز به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این بخش در حالی است که بر اساس آمارهای بانک مرکزی، ارزش کل صادرات نفت، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و گاز ایران در سال گذشته خورشیدی تنها ۲۱ میلیارد دلار بوده‌است. تقریباً ۱۴.۵ درصد این رقم سهم برای شرکت ملی نفت اختصاص یافته ست.

آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که هفته گذشته منتشر شد، می‌گوید طی سال گذشته بدهی‌های شرکت ملی نفت ۱۰ میلیارد دلار افزایش یافته و به ۶۰ میلیارد دلار رسیده و سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه اکتشاف و تولید صنعت نفت نیز کمتر از نصف شده و به ۳ میلیارد دلار کاهش یافته است.