عصر روز پنجشنبه ۱۳ خرداد/۶ ژوئن، مقام‌های وزارت نفت اعلام کردند که آتش‌سوزی پالایشگاه تهران مهار شده است.

علیرضا صادق آبادی، معاون وزیر نفت ایران، با اعلام این خبر از آتشنشانان تشکر کرده است.

البته به گفته حامد آرمان‌فر، مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران، عملیات اطفا تا شب ادامه خواهد داشت، چرا که هنوز نزدیک به پنج درصد حجم آتش اولیه باقی مانده است.

او گفته: “مخازن کناری محل آتش سوزی کاملا خنک و فشار آنها نیز کنترل شده است و جای هیچگونه نگرانی باقی نمانده است.”

در این حادثه ۱۱ نفر مجروح شده‌اند.

صبح روز پنجشنبه آتش‌سوزی پالایشگاه تهران، که به نظر می‌رسید رو به پایان بود، با شعله‌ور شدن یکی از مخازن دوباره شدت گرفت.

خبرنگار تلویزیون ایران گفت در حالی که آتشنشانان “کارهای نهایی را انجام می‌دادند” حجم آتش دوباره به اندازه نیمه شب گذشته رسید.

آتش سوزی پالایشگاه تهران

تلویزیون ایران از “منفجر شدن” یکی از مخازن خبر داد.

البته مدیر روابط عمومی پالایشگاه تهران “انفجار جدید” را تکذیب کرده و گفته: “صدای انفجاری که شنیده می‌شود ناشی از تغیر شکل مخازن (دفورمه شدن) در اثر حرارت بوده و انفجار جدیدی رخ نداده است.”

پیش از آن مقام‌های پالایشگاه نفت تهران اطمینان دادند که پایتخت ایران با خطر کمبود سوخت روبه‌رو نیست.

شاکر خفایی، سخنگوی پالایشگاه نفت تهران به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت که شایعات مربوط به کمبود بنزین در پایتخت صحت ندارد: “حادثه آتش‌سوزی مربوط به مخزن گازوئیل بوده و بنزین کافی در مخازن پالایشگاه تهران موجود است.”

آتش‌سوزی پالایشگاه تندگویان عصر روز چهارشنبه آغاز شد.

آتش سوزی پالایشگاه تهران

کاربران شبکه‌های اجتماعی با هم‌رسان کردن گسترده تصاویر این آتش‌سوزی گفتند که شعله‌های آتش و دود آن از مناطق شمالی تهران هم قابل دیدن بوده است.

آقای خفایی گفت: “به دلیل اینکه در این حریق فرآورده‌هایی مثل گازوئیل دچار آتش‌سوزی شده، نمی‌توان آتش را خاموش کرد و باید تنها آتش را مهار کرد تا تمام فراورده بسوزد.”

او گفت که این حادثه تلفات جانی نداشته است. درباره خسارت‌های اقتصادی هم گفت که باید خسارت‌ها بررسی شود.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، که در محل حادثه حاضر شده بود، به خبرگزاری رسمی دولت این کشور گفت از آنجا که سوخت‌های سنگین در این مخازن نگه‌داری می‌شده است، دود زیادی از این آتش‌سوزی به هوا رفته “اما دود زیاد به این معنا نیست که اتفاق مهمی رخ داده است.”

آقای زنگنه گفته است که تولید از روز پنجشنبه در این پالایشگاه از سر گرفته می‌شود.

پالایشگاه تهران

رئیس روابط عمومی پالایشگاه تهران “هرگونه احتمال خرابکاری” در حادثه آتش‌سوزی پالایشگاه را رد کرده است.

این آتش‌سوزی ساعاتی بعد از اعلام خبر غرق شدن یک ناو نیروی دریایی ارتش (خارک) در اثر آتش‌سوزی در آب‌های دریای عمان رخ داده است. تکرار و تعدد وقایع مشابه در نقاط مختلف ایران در ماه‌های اخیر، احتمال وقوع خرابکاری در بعضی از این رخدادها را در رسانه‌ها مطرح کرده است.

مهدی ولی‌پور، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر به خبرگزاری ایسنا گفت: “در پی حادثه انفجار خطوط لوله گاز در منطقه باقرشهر و طی پیگیری از جمعیت هلال احمر استان تهران، تیم واکنش سریع و ٣ شعبه آن جمعیت در حال آماده‌باش کامل هستند.”

پالایشگاه تندگویان در محدوده شهر ری در منطقه باقرشهر در جنوب تهران واقع شده است.

پالایشگاه تهران در سال‌های گذشته هم دچار آتش‌سوزی شده است.