آتش بس حلب شکسته شد؛ ‘ایران شرایط جدیدی را برای آتش‌بس عنوان کرده است’

منطقه تحت تسلط شورشیان در شرق حلب هدف آتشباری سنگین نیروهای دولتی قرار گرفته است. براساس برخی گزارش‌ها، ایران شرایط جدیدی را برای اجرای توافق آتش‌بس عنوان کرده است.
همزمان رسانه‌های ایران می‌گویند محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور، عصر امروز (چهارشنبه ۲۴ آذر) به وقت محلی در یک تماس تلفنی با همتای سوری خود درباره آخرین وضعیت منطقه حلب و خروج امن غیرنظامیان از مناطق درگیری گفت وگو کرده است. بر اساس گزارشها آقای ظریف همچنین با وزرای خارجه روسیه و ترکیه هم تلفنی گفت و گو کرده است.
روز چهارشنبه، ٢٤ آذر (١٤ دسامبر) و ساعاتی پس از اعلام آتش‌بس به منظور تخلیه نیروهای مخالف دولت و غیرنظامیان از منطقه تحت تصرف مخالفان و پایان دادن به جنگ در شرق حلب، گزارش‌های خبری حاکی از آن است که منطقه تحت تصرف شورشیان زیر آتش سنگین نیروهای دولتی و متحدان آنها قرار گرفته است.
این آتشباری از ساعات پیش از ظهر به وقت محلی آغاز شد و به گزارش شاهدان عینی، با شدتی کم سابقه ادامه دارد و تا کنون دست کم چهل نفر را زخمی کرده است.
پیش از آغاز این حملات، دولت سوریه به چندین دستگاه اتوبوس که براساس توافق آتش‌بس بین دو طرف، برای انتقال شبه‌نظامیان مخالف و غیرنظامیان در مسیرهای منتهی به شرق حلب در انتظار بودند دستور بازگشت داد.
توافق آتش‌بس اعلام شده در حلب شامگاه گذشته در نتیجه مذاکره بین مقامات روسیه و ترکیه به دست آمده بود و انتظار می‌رفت به جنگ حلب خاتمه دهد و از تلفات و خسارات بیشتر جلوگیری کند.
تلویزیون المنار، وابسته به گروه حزب‌الله لبنان، گزارش کرده که نیروهای دولتی جنگ علیه افراد مسلح در شرق حلب را از سر گرفته‌اند و وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای گفته است که نیروهای مخالف دولت سوریه “در ساعات بامداد درگیری را آغاز کردند” و هدف از آن، عبور از خط محاصره نیروهای دولتی بوده است. در حالیکه طبق توافق آتش‌بس، قرار بود این افراد به شکلی مسالمت‌آمیز از حلب خارج شوند، این گزارش مشخص نمی‌کند که انگیزه آنان از حمله به خط محاصره نیروهای دولتی چه بوده است.
_92963628_aleppo_corridors_13_12_16_624map_persian
در مقابل، وزیر خارجه ترکیه گفته است که “دولت سوریه و متحدان آن” مسئول نقض آتش‌بس بوده‌اند با این هدف که از اجرای توافق به دست آمده برای تخلیه شبه‌نظامیان و افراد غیرنظامی از شرق حلب جلوگیری شود. وی گفته است: “اینک شاهد آن هستیم که رژیم سوریه و ایادی آن شامل روسیه، ایران و نیروهای دیگر وابسته به ایران و رژیم سوریه مصمم به جلوگیری از اجرای این آتش‌بس و ادامه خونریزی در حلب هستند.”
همزمان، خبرگزاری رویترز به نقل از “یک منبع سازمان ملل” گفته است که ایران برای اجرای توافق آتش‌بس خواسته است همزمان با تخلیه شبه‌نظامیان مخالف و غیرنظامیان از شرق حلب، زخمی‌های شیعه از دو روستای فوعه و کفریا، که در محاصره شبه‌نظامیان مخالف است، تخلیه شوند. این خبرگزاری به نقل از سخنگوی یک گروه شبه‌نظامی مخالف دولت سوریه گفته است که این شرط ایران به اطلاع مخالفان رسیده اما در مورد نتیجه آن توضیحی نداده است. سخنگوی ارتش آزاد سوریه، متشکل از مخالفان حکومت آن کشور، ایران را متهم کرده است که با بهانه‌جویی بی مورد، در صدد جلوگیری از برقراری آتش‌بس و تلاش برای ادامه کشتار در شرق حلب است.
_92963269_3419ad5b-45c2-40e2-9ef1-741000818cac
با اینکه قرار بود توافق آتش‌بس از صبح چهارشنبه به اجرا گذاشته شود، ساعاتی پی از اعلام این توافق گزارش شد که نیروهای دولتی از ورود آمبولانس‌ها برای انتقال زخمی‌ها جلوگیری کرده و گفته‌اند که اجرای توافق به تعویق افتاده است.
شب گذشته، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه از دولت این کشور خواسته بود تا امکان دسترسی فوری ناظران این سازمان به شرق حلب را فراهم آورد تا آنان بتوانند بر تخلیه مسالمت‌آمیز شبه‌نظامیان مخالف و غیرنظامیان از این منطقه نظارت کنند.
با پیشروی نیروهای دولتی و متحدان آنان در شرق حلب، وضعیت غیرنظامیان در این منطقه که طی چهارسال گذشته تحت اختیار شورشیان مخالف دولت بوده باعث ابراز نگرنی کشورهای غربی و نهادهای بین‌المللی شده است. از جمله سازمان ملل از کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای مهاجم خبر داده است. در برخی گزارش‌ها متحدان خارجی دولت سوریه مسئول این کشتار معرفی شده‌اند. علاوه بر شبه‌نظامیان طرفدار دولت سوریه، نفرات اعزامی از ایران، روسیه و حزب‌الله لبنان نیز همراه نیروهای دولتی سوریه در جنگ علیه مخالفان شرکت داشته‌اند و مشخص نیست که منظور از “خارجیان” کدامیک از آنان بوده است.
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، غربیان را متهم کرده است که در حالی برای شبه‌نظامیان شرق حلب دل می‌سوزانند که هنگام حمله مخالفان به شهر پالمیرا، نسبت به نابودی آثار باستانی این شهر ابراز نگرانی نکردند.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.