آخرین خبرها از جنگ اسراییل و حماس

10

مقامات آمریکایی می‌گویند که مرحله فعلی عملیات زمینی اسرائیل در غزه احتمالا تا ژانویه پایان یابد

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به نقل از چندین مقام ارشد دولت ایالات متحده گزارش داد که واشینگتن تصور می‌کند مرحله فعلی عملیات زمینی اسرائیل در غزه که شامل جنوب این منطقه می‌شود چندین هفته دیگر، احتمالا تا ماه ژانویه، به طول بینجامد.

این گزارش می‌گوید که اسرائیل پس از این مرحله با کاهش شدت حملات خود تغییر استراتژی می‌دهد و به طور محدودتر مواضع شبه‌نظامیان و رهبران حماس را هدف می‌گیرد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت، اما تا مادامی که این مرحله جدید جنگ آغاز نشود، کاخ سفید عمیقا نگران است که عملیات اسرائیل طی چند هفته آینده چگونه پیش خواهد رفت.

به گفته مقامات آمریکایی، ایالات متحده در گفتگوهای «رک و بی‌پرده» خود به اسرائیل قاطعانه هشدار داده است که نیروهای دفاعی اسرائیل نمی‌توانند همان تاکتیک‌های ویرانگری را که در شمال به کار می‌برند تکرار کنند و باید برای محدود کردن تلفات غیرنظامیان تلاش بیشتری به خرج دهند.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، ایالات متحده به اسرائیل گفته است که افکار عمومی در جهان به طور فزاینده‌ای علیه عملیات زمینی این کشور در غزه شده است و اسرائیل دیگر خیلی نمی‌تواند عملیات خود را به شکنونی ادامه بدهد و همچنان از حمایت بین‌المللی برخوردار باشد.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است، شمار کشته‌شدگان حملات اسرائیل به این منطقه به حدود ۱۶ هزار نفر رسیده است.

اسرائیل ویزای هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل را لغو کرد

وزیر خارجه اسرائیل با متهم کردن سازمان ملل به «سوگیری» اعلام کرد که این کشور ویزای هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل را لغو کرده است.

الی کوهن در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، نوشت: «ما دیگر در برابر سوگیری‌های سازمان ملل ساکت نمی‌مانیم.»

وزیر خارجه اسرائیل گفت که لین هستینگز، معاون هماهنگ کننده ویژه روند صلح خاورمیانه و هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، اقداماتی را که حماس در حمله روز هفتم اکتبر مرتکب شد، محکوم نکرده است.

وی عنوان کرد: «کسی که حماس را به خاطر قتل‌عام وحشیانه هزار و دویست اسرائیلی، به خاطر ربودن نوزادان و افراد مسن، به خاطر اقدامات وحشتناک تجاوز و سوءاستفاده‌ جنسی و به خاطر استفاده از ساکنان غزه به عنوان سپر انسانی محکوم نکرده و در عوض اسرائیل را که یک کشور دموکراتیک است و از شهروندان خود محافظت می‌کند، محکوم کرده است، نمی‌تواند در سازمان ملل خدمت کند یا وارد اسرائیل شود.»

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته است که ویزای هستینگز هفته گذشته لغو شد. آقای دوجاریک تاکید کرده که دبیرکل سازمان ملل به هستینگز «اعتماد کامل» دارد.

بایدن خشونت‌های جنسی گزارش‌شده حماس در حمله به اسرائیل را محکوم کرد

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۱۴ آذر، موارد تجاوز جنسی‌ را که گفته شده است حماس در جریان حمله به اسرائیل مرتکب شده، تقبیح کرد و از همه خواست آن را محکوم کنند.

آقای بایدن در اظهارات خود، حماس را به سر باز زدن از آزاد کردن بقیه زنان گروگان گرفته شده و پایان دادن به آتش‌بس موقت، متهم کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده اظهار داشت: «تروریست‌های حماس تا جایی که توانسته‌اند، به زنان و دختران درد و رنج تحمیل کرده‌اند.»

او افزود: «جهان نمی‌تواند فقط بایستد و از راه دور به آن‌چه دارد رخ می‌دهد نگاه کند. این وظیفه همه ماست که خشونت جنسی تروریست‌های حماس را به شدت و بدون هیچ گونه طفره رفتنی محکوم کنیم.»

حماس اتهام‌های تجاوز اعضای شبه‌نظامی خود در جریان حمله روز هفتم اکتبر را تکذیب کرده است.

نخست وزیر لبنان می‌گوید که می‌خواهد کشورش را از جنگ دور نگه دارد

نخست وزیر موقت لبنان با در نظر گرفتن این احتمال که جنگ میان اسرائیل و حماس به تنش‌هایی در منطقه منجر شود، گفت که قصد دارد کشور خود را «از هر جنگ بزرگ احتمالی» دور نگه دارد.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان گفت که با شرکای بین‌المللی این کشور از جمله ایالات متحده و سازمان ملل متحد در تلاشند تا اطمینان حاصل کنند که لبنان درگیر «هیچ جنگی» که نمی‌دانند به کجا خواهد انجامید، نشود.

آقای میقاتی اضافه کرد که لبنان همچنان به حمایت از آرمان فلسطین ادامه می‌دهد و تاکید کرد که تضمین این‌که جنگ کنونی از آن‌چه هست گسترده‌تر نشود، وظیفه اسرائیل است.

رئیس اف‌بی‌آی: شبانه‌روز درگیر شناسایی حملات احتمالی تحت تاثیر حماس هستیم

کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، گفت که این اداره «شبانه‌روز» درگیر شناسایی و خنثی کردن حملات احتمالی افرادِ تحت تاثیر حمله روز هفتم اکتبر حماس به اسرائیل است.

ری روز سه‌شنبه ۱۴ آذر در جلسه کمیته قضایی سنا گفت: «با در نظر گرفتن فراخوان‌هایی که سازمان‌های تروریستی خارجی از هفتم اکتبر امسال به دفعات برای حمله انتشار داده‌اند، ما شبانه‌روز درگیر شناسایی و خنثی کردن حملات احتمالی تحت تاثیر حملات تروریستی وحشتناک حماس به اسرائیل هستیم.»

ری در بیانیه‌ای مجزا نیز نوشت، در حال حاضر، اطلاعاتی که نشان دهد حماس «قصد یا توانایی دست زدن به عملیاتی در خاک آمریکا را دارد»، در دست نیست.

او در عین حال، درباره افزایش جرائمی که با انگیزه نفرت رخ می‌دهد، از جمله افزایش «نگران کننده» تهدیدهایی که انگیزه ضدیهود در پشت آن وجود دارد، در روزهای پس از هفتم اکتبر، هشدار داد.

ارتش اسرائیل شهر خان یونس را محاصره کرد

رئیس ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد که ارتش این کشور شهر خان یونس در جنوب نوار غزه را محاصره می‌کند.

ژنرال هرتزی هالوی گفت: «نیروهای ما پس از گذشت شصت روز اکنون در حال محاصره منطقه خان یونس در جنوب نوار غزه هستند.»

ساعاتی قبل از این اظهارات، ارتش اسرائیل گفته بود که نیروهای آن هم‌اکنون در حال عملیات در مرکز خان یونس هستند، منطقه‌ای که دومین شهر بزرگ نوار غزه محسوب می‌شود. ارتش اسرائیل در روز سه‌شنبه همچنین عنوان کرد که سربازانش اردوگاه پناهندگان جبالیا در شمال غزه را «تحت محاصره کامل خود قرار داده‌اند»،

ژنرال هالوی در ادامه سخنان خود بدون اشاره به جزییات گفت که نیروهای دفاعی اسرائیل اکنون وارد «سومین مرحله عملیات‌های زمینی» شده‌اند.

وی افزود: «ما بسیاری از قرارگاه‌های حماس در شمال نوار غزه را تصرف کرده‌ایم و اکنون عملیات‌هایمان متوجه مواضع آنها در جنوب نوار غزه است.»

این مقام نظامی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره شرایط انسانی در غزه با اشاره به ورود کامیون‌های حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه گفت که «ما بنا به تصمیم دولت و همچنین بر اساس قوانین بین‌المللی تلاش بسیاری می‌کنیم.»