آخرین خبرها از جنگ اسراییل و حماس

Screen Shot 2023-12-04 at 9.57.45 AM

امروز چه رخ داد؟

 • شهر خان یونس در جنوب غزه دیروز و شب گذشته زیربمباران شدید بود. اکنون شاهدان و خبرنگاران محلی از وجود تانک‌های اسرائیلی در حومه شهر خبر می‌دهند.
 • مسئولان یکی از بیمارستان‌های این شهر گفته‌اند که شمار زیادی در این شهر زخمی شده‌اند.
 • ارتش اسرائیل نقشه‌ای را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد و از غیرنظامیان خواست منطقه‌ای در شمال شرقی خان یونس را ترک کنند. ارتش اسرائیل همچنین گفت که بخش نزدیکی از جاده اصلی شمال به جنوب غزه میدان جنگ است و باید از آن دوری کرد.
 • یکی از مشاوران نخست‌وزیر اسرائیل این ادعا را که بارها اهالی غزه و سازمان‌های امدادی مطرح کردند که «جایی در غزه امن نیست»، رد کرد. او گفت که «مناطق امن‌تر مشخص‌شده» وجود دارد و غیرنظامیان هدف نیستند.
 • مقام‌های درمانی غزه تحت اداره حماس گفته‌اند که در شبانه‌روز گذشته ۳۴۹ نفر در غزه کشته شده‌اند. به این ترتیب، در مجموع از زمان حمله نظامی اسرائیل در تلافی حملات ۷ اکتبر حماس که ۱۲۰۰ اسرائیلی در آن کشته شدند، شمار کشته‌شدگان فلسطینی‌ها به ۱۵۸۹۹ نفر رسیده است.
 • ارتش اسرائیل گفته است حمله زمینی «علیه مراکز حماس در تمام نوار غزه» در حال گسترش است و ۲۰۰ هدف دیگر از جمله «زیرساخت‌های تروریستی واقع در داخل یک مدرسه» را هدف قرار داده است.
 • پیش از این، یک وکیل اسرائیلی و مدافع حقوق زنان به بی‌بی‌سی گفت که با تعدادی از شاهدان عینی در مورد خشونت جنسی که مهاجمان فلسطینی علیه زنان در حملات ۷ اکتبر انجام دادند، دیدار کرده است.

  تانک‌های اسرائیلی در حومه خان یونس

  شاهدان و خبرنگاران محلی در غزه گزارش می‌دهند که تانک‌ها و خودروهای زرهی اسرائیل را در حومه خان یونس در جنوب مشاهده کرده‌اند.

  آنها می‌گویند در شرق، اطراف منطقه عباسان و خزاع هستند، که نزدیکترین حصار مرزی با اسرائیل است.

  ارتش اسرائیل قبلا اعلامیه‌هایی را در بخش‌هایی از جنوب ریخت که از فلسطینی‌ها می‌خواست به مناطق دیگر بروند.

  دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفته است که هر جا که پایگاه حماس باشد، ارتش اسرائیل عملیات انجام می‌دهد.

  از زمان آغاز مجدد جنگ در غزه با پایان آتش‌بس هفته گذشته، حملات هوایی اسرائیل در جنوب تشدید شده است.

  بسیاری از فلسطینی‌هایی که اخیرا کشته شده‌اند، از جنگ در مناطق دیگر به این منطقه گریخته بودند.

  صبح امروز، محمد عید در حالی که با اجساد پوشیده از کفن‌های سفید بیرون بیمارستان ناصر در میان عزاداران ایستاده بود، اشک‌های صورت پانسمان‌شده‌اش را پاک می‌کرد.

  او به بی‌بی‌سی گفت: «در جای امن می‌خوابیدیم و به کسب‌وکارمان فکر می‌کردیم. ناگهان بمبی روی ما افتاد و کل ساختمان ویران شد.»

  غزه
  Image caption: محمد عید؛ دخترش، برادرش، همسر برادرش و دختران آنها، همگی در حمله اسرائیل کشته شدند، مادر و خواهرزاده‌اش هم مفقود شده‌اند