Screen Shot 2022-02-10 at 5.47.01 PM

نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ در وین از دیدار طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران در شامگاه پنجشنبه به منظور تبادل‌نظر در مورد مذاکرات جاری خبر داد.

میخائیل اولیانوف در توییتی نوشت: «کشورهای عضو برجام و ایالات متحده غروب امشب درباره مذاکرات جاری و ظاهرا آخرین مرحله مذاکرات وین در مورد برجام تبادل‌نظر کردند.»

اولیانوف در توییت دیگری نوشت: «با آقای علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران، دیدار کردم. تماس‌ها و هماهنگی‌های نزدیک بین هیئت‌های ما برای پیشرفت مذاکرات وین بسیار مهم است.

دور نهم این مذاکرات از روز سه‌شنبه و پس از یک وقفه ۱۰ روزه از سر گرفته شد. آمریکا و متحدان غربی آن می‌گویند مذاکرات به مرحله حساس رسیده و زمان تصمیم‌گیری سیاسی است.

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، روز پنجشنبه بدون اشاره مستقیم به این اظهارات، از «کارزار رسانه‌ای غرب» برای فضاآفرینی برای تیم‌های غربی و تحت فشار قرار دادن تیم ایرانی نوشت.

طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران بارها از روند کند مذاکرات گلایه کرده‌ و دلیل عمده آن را زیاده‌طلبی تهران دانسته‌اند. در جدیدترین مورد، وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به سخنان همتای اسرائیلی خود گفت مهم است که ایران با «تمایل به سازش و بدون مطالبات حداکثری» به میز مذاکره بازگردد.