خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی اختصاصی، از تحقیقات چند ساله پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، دربارهٔ امیر حکمتی، زندانی سابق ایرانی-آمریکایی خبر داده است.

این خبرگزاری می‌نویسد مدارک جدیدی که تحویل دادگاه شده اظهارات آقای حکمتی را مبنی بر این‌که برای دیدن مادربزرگش به ایران رفته بود، زیر سؤال می‌برد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد بررسی این مدارک جدید نشان می‌دهد از دید اف‌بی‌آی، امیر حکمتی مشکوک به سفر به ایران «برای فروش اطلاعات طبقه‌بندی‌شده» است.

به نوشته آسوشیتدپرس که به اسناد این پرونده دسترسی پیدا کرده پلیس فدرال آمریکا در سال ۲۰۱۱ همزمان با دستگیری امیر حکمتی در ایران و محاکمه‌اش به اتهام جاسوسی برای آمریکا، تحقیقات دربارهٔ وی را آغاز کرده بود.

آقای حکمتی رسماً به همکاری با ایران یا تلاش برای فروش اطلاعات طبقه‌بندی شده به جمهوری اسلامی متهم نشده است.

امیر حکمتی این اتهام‌ها را به‌شدت رد کرده و وکیلش هم گفته که اگر اف‌بی‌آی اسناد و اطلاعات موثق داشت موکلش را بطور رسمی متهم می‌کرد.

امير حکمتی می‌گوید که طی دوران حبسش در ایران شکنجه شده است و یک قاضی فدرال در سال ۲۰۱۷ حکم داد که ایران باید به حکمتی ۶۳٫۵ میلیون دلار غرامت بپردازد و پس از آن قرار شد که از پول‌های مسدود شده ایران در آمریکا به او ۲۰ میلیون دلار غرامت پرداخت شود.