اجلاس سالانه سران شورای همکاری خلیج فارس روز سه‌شنبه ۲۳ آذر آغاز شد. انتظار می‌رود محور اصلی گفت‌وگوها تاکید بر یکپارچگی کشورهای عضو پس از بحران طولانی در مناسبات با قطر همزمان با نگرانی‌ها در مورد ایران و تشدید رقابت‌های اقتصادی بین کشورهای نفت‌خیز منطقه خلیج فارس باشد.

عربستان سعودی و مصر پس از سه سال‌ونیم به تحریم اقتصادی و دیپلماتیک قطر پایان دادند و حدود یک سال پیش مناسبات خود را با دوحه از سر گرفتند.

امارات متحده عربی و بحرین هنوز مناسبات با قطر را عادی نکرده‌اند ولی به نظر می‌رسد که امارات در ماه‌های اخیر گام‌هایی در این زمینه برداشته است.

مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین حکومت قطر را به حمایت از اسلام‌گرایان تندرو، دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه و نزدیکی به ایران متهم کرده بودند. دوحه این اتهامات را رد کرده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، هفته گذشته در یک سفر منطقه‌ای با رهبران امارات، عمان و کویت دیدار کرد.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب

دبیرکل اتحادیه عرب: ایران می‌خواهد با نیروهای شبه‌نظامی تنگه هرمز و باب‌المندب را کنترل کند

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گزارش داد که یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای ولیعهد این کشور در سفر منطقه‌ایش، تاکید بر وحدت اعضای شورای همکاری خلیج فارس در قبال مذاکرات احیای برجام و ابهام در مورد نقش آمریکا در منطقه بوده است.

در چهار سال اخیر تنش بین ایران و عربستان سعودی افزایش یافت و دو کشور با حمایت از گروه‌های نیابتی در پهنه سیاست منطقه از جمله جنگ داخلی سوریه و یمن و بحران لبنان در مقابل یکدیگر قرار گرفتند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی که در مورد فعالیت‌های هسته ای، برنامه‌های موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران نگران هستند در سال جاری تلاش کرده‌اند از تشدید تنش با تهران پرهیز کنند.

تاکنون چند دور مذاکره بین نمایندگان ایران و عربستان سعودی در بغداد انجام شده و مقام‌های ارشد اماراتی نیز به تهران سفر کرده‌اند.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، بهبود مناسبات با کشورهای حاشیه خلیج فارس را یکی از اولویت‌های سیاست خارجی خود اعلام کرده است.

نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، قبل از شروع اجلاس رهبران کشورهای عضو به تلویزیون دولتی عربستان سعودی گفت: «ایران باید با اقدامات مشخص حسن نیت خود را نشان دهد».

عربستان سعودی و امارات متحده عربی از سیاست خارجی تندروانه‌ای که زمینه‌ساز دخالت نظامی آن‌ها در یمن و تحریم قطر شد فاصله گرفته و همزمان با تلاش برای جلب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و بهبود مناسبات با جو بایدن، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، از حدود یک سال پیش سیاست خارجی مسالمت‌جویانه‌تری را در پیش گرفته‌اند.

امارات متحده عربی که سال گذشته با اسرائیل مناسبات عادی دیپلماتیک برقرار کرد، در مقایسه با ریاض، برای بهبود مناسبات با ایران و ترکیه نیز گام‌های بیشتری برداشته و مناسبات محدودی نیز با حکومت سوریه برقرار کرده است.