ارتش ترکیه روز شنبه ۴ اردیبهشت از آغاز عملیات نظامی در شمال عراق با «مقیاسی گسترده» علیه «تروریست‌ها» خبر داد.

همزمان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرده که چندین پناهگاه و غارهای مورد استفاده «تروریست‌ها» در مناطق کردنشین عراق از بین برده شد و «شمار زیادی از تروریست‌ها» نیز کشته شدند.

وی گفت گروه‌های «تروریستی و جدایی‌طلب» نه آینده‌ای در ترکیه، نه عراق و نه سوریه دارند.

ترکیه می‌گوید نیروهای پ‌کاکا در شمال عراق مستقر هستند و از آنجا عملیات‌های تخریبی و تروریستی در خاک ترکیه را سازماندهی می‌کنند.

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه

کشته شدن ۱۳ شهروند ترکیه‌ای «به دست شبه‌نظامیان پ‌کاکا»؛ آمریکا محکوم کرد

ارتش ترکیه اعلام کرده پناهگاه‌ها و پایگاه‌های پ‌کاکا در مناطق کوهستانی متینا، آواشین باسیان، زاپ و قندیل را مورد هدف قرار داده است.

اردوغان می‌گوید به تمامیت ارضی و حاکمیت دولت عراق احترام می‌گذارد و عملیات‌های نظامی «در راستای صلح و امنیت منطقه است».

در این عملیات‌ها به غیر از توپخانه‌های مرزی، جنگنده‌های اف-۱۶ و هلی‌کوپترهای جنگی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

طی یک سال گذشته ترکیه چندین عملیات نظامی گسترده در شمال عراق انجام داده است. این کشور بیش از چهار دهه است که با شبه‌نظامیان پ‌کاکا که عمدتا در شمال عراق مستقر هستند، درگیری نظامی دارد.

آخرین عملیات ارتش ترکیه در شمال عراق به بهمن‌ماه پارسال برمی‌گردد که در پی ربوده شدن ۱۳ شهروند ترکیه توسط پ‌کاکا آغاز شد.

بعد از عملیات نظامی موسومه به «پنجه عقاب ۲» وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد اجساد ۱۳ شهروند ربوده شده توسط گروه پ‌کاکا در غاری پیدا شد که به سر همه آنها شلیک شده بود.

حلوصی آکار ۲۶ بهمن‌ اعلام کرد عملیات زمینی ارتش ترکیه علیه مواضع پ‌کاکا در شمال عراق با «موفقیت» انجام شد و طی این عملیات «۴۸ عضو» این گروه کشته شدند و دو عضو دیگر آن بازداشت شدند.

ترکیه می‌گوید گروه پ‌کاکا مسئول کشته شدن حدود ۴۰ هزار شهروند ترکیه طی ۴۰ سال گذشته است.