یک روز پس از اعلام نتایج قطعی انتخابات پارلمانی اسرائیل، احزاب بلوک موسوم به «تغییر» که خواهان ساقط کردن بنیامین نتانیاهو از قدرت هستند، مذاکرات بین خود برای تشکیل یک ائتلاف احتمالی را آغاز کرده‌اند.

همزمان رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند که بنیامین نتانیاهو از نتایج انتخابات خشمگین و در حال آماده کردن زمینه برای یک انتخابات دیگر است.

این در حالی است که روز سوم فروردین چهارمین انتخابات این کشور در طی تنها دو سال برگزار شد، اما نتایج، بن‌بست را نشکسته و توازن نسبی میان جناح‌های موافقان و مخالفان نتانیاهو ایجاد شده است.

بر اساس نتایج نهایی که روز جمعه، ششم فروردین، از سوی کمیسیون نظارت بر انتخابات اعلام شد، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو (۳۰ کرسی) و سه حزب راست افراطی و مذهبیون شرقی و غربی‌تبار، به نام‌های «صهیونیسم مذهبی» (شش کرسی)، «شاس» (۹ کرسی) و «اتحاد یهودیت توراتی» (هفت کرسی) تنها در مجموع ۵۲ کرسی از ۱۲۰ کرسی مجلس را کسب کرده‌اند.

احزابی که در این دوره از انتخابات هدف عمده خود را راندن بنیامین نتانیاهو از قدرت اعلام کرده بودند، شامل حزب یش آتید (۱۷ کرسی)، آبی- سفید (هشت کرسی)، کارگر (هفت کرسی)، اسرائیل خانه ما (هفت کرسی)، امید جدید (شش کرسی)، مرتز (شش کرسی) و فهرست متحد عرب‌های سال ۱۹۴۸ (شش کرسی)، و در مجموع ۵۷ کرسی به دست آورده‌اند.

حد نصاب برای تشکیل ائتلاف دولت باید کسب حمایت ۶۱ تن از ۱۲۰ نماینده مجلس باشد.

حزب راست یامینا، به رهبری نفتالی بنت با هفت کرسی خود، هنوز اعلام نکرده که از کدام جناح حمایت می‌کند.

همچنین حزب عربی جدید با نام «موحده» به رهبری منصور عباس، که چهار کرسی دارد، و تنها اعلام حمایت آن از جناح بنیامین نتانیاهو، وی را قادر به تشکیل دولت خواهد کرد، اعلام کرده که آماده مذاکرات با هر دو جناح است و به هیچ یک از آنها تعهدی نداده است.

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو با عصبانیت از نتیجه انتخابات، معتقد است که ستاد انتخاباتی حزب لیکود، با «کوتاهی» در انجام ماموریت خود، باعث از دست رفتن حداقل شش کرسی این حزب شد.