نشست اضطراری هفت کشور صنعتی جهان موسوم به “گروه هفت”درباره بحران افغانستان آغاز شد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، قرار است از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، بخواهد که مهلت خروج نیروهای خارجی از فرودگاه کابل را تمدید کند.

این نشست فوری با پیشنهاد و میزبانی بریتانیا به طور مجازی برگزار می‌شود.

آقای جانسون همچنین خواستار افزایش کمک‌های انسان‌دوستانه برای محافظت از حقوق بشر به افغانستان خواهد شد.

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

او در توییتی نوشته است: “از دوستان و متحدانم خواهم خواست که در کنار مردم افغانستان بمانند و کمک‌های بشردوستانه و حمایت شان را از پناهجویان را افزایش دهند.”

نخست وزیر بریتانیا بر حفظ حقوق بشر و دستاوردهای دو دهه گذشته در افغانستان تاکید کرده گفته است:”طالبان بنابر کردارشان قضاوت خواهند شد نه گفتارشان.”

کشورهای دیگر عضو جی ۷ یا هفت کشور قدرتمند جهان از جمله فرانسه و آلمان نیز به تمدید مهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان تمایل دارند و خواستار آن شده‌اند.

نشست
نشست قبلی گروه هفت در ماه ژوئن در بریتانیا

همزمان وزیر خارجه آلمان گفته است که ادامه این عملیات بدون حضور نظامیان آمریکایی ممکن نیست.

گرو طالبان اما گفته که با این تمدید موافقت نخواهد کرد و هشدار داده که عواقب چنین کاری بر عهده کاخ‌سفید خواهد بود.

سهیل شاهین، از سخنگویان طالبان به بی‌بی‌‌سی گفت که “نیروهای خارجی با فرارسیدن مهلت خروج [۳۱ اوت] که پیشتر اعلام کرده بودند باید خارج شوند؛ در غیر این صورت این اقدام آنها نقض آشکار [تعهدشان] است.”

روز دوشنبه، ۲۳ اوت/آگوست، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا تلفنی گفتگو کردند و توافق کردند که درباره عملیات خروج شهروندان خود از کابل و همچنین همکاران افغان نیروهای ائتلاف به رایزنی ادامه دهند.

خبرگزاری رویترز هم عصر روز دوشنبه گزارش کرد که به احتمال بسیار زیاد جو بایدن طی ۲۴ ساعت آینده در باره تمدید زمان حضور نظامیان آمریکایی در فرودگاه کابل تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

یشروی سریع طالبان و تسلط غافلگیرکننده آنها بر کابل در هفته پذشته، وضعیت خروج شهروندان کشورهای دیگر به ویژه آمریکا و بریتانیا را با مشکل جدی و بی‌برنامگی و هرج و مرج روبرو کرده است.

فرودگاه حامد کرزی در کابل که مردم افغانستان برای خروج از کشور با هواپیماهای غربی به آن هجوم آورده‌اند، در یک هفته گذشته شاهد صحنه‌های تکان‌دهنده‌ای بوده است