با تشدید آلودگی در تهران و برخی شهرهای بزرگ ایران، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفته است: “مایل نیستیم مازوت مصرف شود، اما چاره‌ای نداریم”.

پیشتر برخی مسئولان مصرف سوخت غیر استاندارد و مازوت در صنایع و نیروگاه‌ها را از عوامل آلودگی هوا عنوان کرده بودند. همزمان شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد که نشانه‌هایی از مصرف سوخت غیر استاندارد وجود دارد.

وزیر نفت ایران گفت: ما به هیچ وجه مایل نیستیم که مازوت مصرف شود، اما چاره‌ای نداریم و گازوئیل در حداکثر ممکن تحویل می‌شود و بیش از این امکان ندارد.

او اضافه کرد که “نمی‌توانیم همه استان‌ها را در بحث مصرف مازوت مستثنی کنیم و در بحث سیمان قرار ما این بود که از زمستان مصرف مازوت داشته باشند”.

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز پیشتر با اشاره به تحریم‌های آمریکا گفته بود “ظرفیت پالایشگاه‌ها از مازوت پر شده و به واسطه تحریم‌های بین‌المللی کسی خریدارشان نیست بنابراین مجبوریم در برخی نقاط از سوخت مازوت استفاده کنیم”.

اما دادستانی کل ایران موضوع صدور بخشنامه در مورد بلامانع بودن استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها را تکذیب کرده است.

رضا خشنودی از معاونان دادستان کل ایران گفته است: بخشنامه‌ای در زمینه بلامانع بودن استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها از طرف معاونت حقوق عامه دادستانی کل صادر نشده است.

پیش از این، انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران در جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران اعلام کرده بود که “هیچ صنعت و نیروگاهی از سوخت مازوت استفاده نمی‌کند”.

در روزهای گذشته آلودگی هوای تهران شدت گرفته و به وضعیت قرمز رسید و برای همه گروه‌های جامعه ناسالم اعلام شد.

آلودگی هوا چند شهر بزرگ دیگر ایران از جمله کرج، قم، مشهد، اراک و اصفهان را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

استفاده از سوخت‌های غیر استاندارد

شایان محرابی
کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای همه گروه های جامعه است؛ عکس از شایان محرابی

صبح امروز فرشید باباخانی، معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره روند افزایشی غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد در تهران گفت نشانه‌هایی از مصرف سوخت غیر استاندارد در صنایع و نیروگاه‌های تهران وجود دارد.

او اضافه کرد که “استفاده از این سوخت‌ها علاوه بر افزایش غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد بر افزایش غلظت ذرات معلق – به‌عنوان مهمترین آلاینده تهران طی روزهای اخیر – نیز اثرگذار است”.

هفته گذشته گمان می‌رفت با ممنوعیت ورود خودروهای دیزلی به تهران، غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد در پایتخت تا حدی کنترل شود اما اکنون به نظر می‌رسد، آلودگی هوا و غلظت این آلاینده، با استفاده صنایع و نیروگاه‌ها از سوخت‌های غیراستاندارد مرتبط است.

پیش از این، مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست هم گفته بود به‌نظر می‌رسد با سرد شدن هوا و فشار روی منابع گاز کشور و افزایش مصرف خانگی، منابع ثابت آلاینده هوا به‌صورت پراکنده از سوخت مازوت استفاده کرده‌اند.

این مقام سازمان محیط زیست گفته بود “ما به دادستانی نامه زده‌ و خواسته‌ایم که به‌سرعت جلوی این اقدام گرفته شود”.

با این حال، برخی نیروگاه‌ها و واحدهای صنعتی استفاده از مازوت را تکذیب کرده بودند.

تعطیلی واحدهای صنعتی به جای تعطیلی پایتخت

فاطمه برنا معاون مدیرکل و رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران امروز درباره اقدامات دولت برای مقابله با آلودگی هوای پایتخت گفت “در یک هفته اخیر بعضی واحدهای صنعتی را تعطیل کردیم و به بعضی دیگر گفتیم تا با یک سوم ظرفیت کار کنند و این اقدامات بر کاهش آلودگی هوا تأثیرگذار است”.

تحولات اخیر در حالی صورت می‌گیرد که کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران از ارائه پیشنهاد تعطیلی دو روزه دستگاه‌ها و بخش‌های اداری و خصوصی تهران به معاون اول رییس جمهور خبر داده بود.

بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی آلودگی هوا در کلانشهرها از جمله تهران، اصفهان، کرج، اراک، قزوین، تبریز و مشهد کماکان ادامه دارد؛ وزارت بهداشت ایران از شهروندان، مخصوصا گروه‌های حساس مانند بیماران قلبی، ریوی، یا مبتلا به آسم، زنان باردار و سالمندان خواسته است که در خانه بمانند.