حسن روحانی می‌گوید در صورتی که آمریکا اراده جدی برای رفع تحریم‌ها نشان بدهد او “به عنوان رئیس‌جمهور” در احیای این توافق درنگ نخواهد کرد. او گفته عده‌ای از رفع احتمالی تحریم‌ها “ناراحتند”.

آقای روحانی روز پنجشنبه، ۲ اردیبهشت/۲۲ آوریل، گفت: “نمی‌توانم درک کنم که یک کسی ایرانی باشد و از برداشتن تحریم ناراحت شود. چه طور می‌تواند اعلام کند که من در میان مردمم، کنار مردمم و برای مردم کار می‌کنم؟”

او گفت: “زمانی که ببینیم می‌توانیم حق مردم را بگیریم به عنوان رییس‌جمهور یک لحظه هم معطل نخواهم کرد. حالا یک عده هم ناراحتند که بماند.”

دولت‌های ایران و آمریکا، که به طور غیرمستقیم در وین با یکدیگر مذاکره می‌کنند، از پیشرفت گفتگوها ابراز خرسندی کرده‌اند، هرچند هر دو می‌گویند مسیر دشواری تا احیای توافق هسته‌ای در پیش است.

حسن روحانی روز پنجشنبه از وزارت خارجه و “همه دستگاه‌هایی که در کنار وزارت خارجه در مذاکرات وین برای شکستن تحریم تلاش می‌کنند” تشکر کرد.

او در عین حال با انتقاد از مخالفان سیاست خارجی دولتش گفت: “وقتی ببینیم طرف مقابل آماده شده برای اجرای مقررات، یک لحظه هم صبر نمی‌کنیم. حالا مخالفان هرچه می‌خواهند بگویند. هر چقدر هم زور و بلندگو داشته باشند.”

دو روز پیش عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و رئیس مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین، از پوشش خبری پرس‌تی‌وی از مذاکرات انتقاد کرد.

تلویزیون ایران در روزهای اخیر در انتقاد از محمدجواد ظریف، وزیر خارجه و توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی برنامه‌ای به نام “پایان بازی” پخش کرده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، درباره این برنامه نوشته است: “اگر هشدار پایان یافتن بازی برای دولت و وزیر امورخارجه، نه در مقام رسمی آن‌ها بلکه به عنوان یک رقیب انتخاباتی باشد، تکلیف منافع کشور چه خواهد بود؟”

محمدجواد ظریف یکی از چهره‌هایی است که در محافل سیاسی ایران درباره احتمال نامزدی او گمانه‌زنی می‌شود و برخی از اصلاح‌طلبان یا جریان‌های نزدیک به دولت کنونی از این احتمال استقبال کرده‌اند.

رادیو و تلویزیون ایران، که در برنامه‌های مختلف به مذاکرات هسته‌ای حمله می‌کنند، زیر نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هستند

.