رئیس تیم پزشکی علی خامنه‌ای می‌گوید که چین از شهریور سال گذشته برای ارسال رایگان واکسن کرونا به ایران اعلام آمادگی کرده بود، اما تلاش وزیر خارجه برای واردات این واکسن‌ها «در زمان خود موثر واقع نشد».

بنا بر اعلام روابط عمومی فرهنگستان علوم پزشکی ایران، علیرضا مرندی که ریاست این فرهنگستان را نیز بر عهده دارد، روز پنج‌شنبه، ۲۱ مرداد، در نامه‌ای خطاب به محمدجواد ظریف ضمن «تقدیر از اقدامات وزارت خارجه» در تهیه واکسن همچنین گفته است که «واردات رایگان واکسن از چین به دلیل تهییج افکار عمومی علیه واکسن‌های چینی و روسی از سوی رسانه‌های غربی و معاند نظام صورت نگرفته است».

این اظهارات یک روز پس از آن مطرح می‌شود که علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران در اظهاراتی جنجالی با انتقاد از کوتاهی‌ در خرید واکسن از دیپلماسی وزارت خارجه نیز در این باره انتقاد کرده و گفته بود «سفیران ما در کشورهای خارجی به دنبال تأمین واکسن نبودند».

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت حسن روحانی و رسول موسوی، دستیار او نیز روز چهارشنبه در واکنش به این انتقادها به صورت تلویحی وزارت بهداشت را مسٔول کاستی‌ها در خرید واکسن معرفی کردند.

در روزهای گذشته مقامات و مسئولان مختلفی از مانع‌تراشی‌های وزارت بهداشت در واردات واکسن انتقاد کرده‌اند. این در حالی است که سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت روحانی و برخی دیگر از مسئولان این وزارتخانه در هفته‌های گذشته بارها اعلام کرده بودند که این وزارتخانه متولی تامین واکسن در کشور نیست.

در همین حال وزارت بهداشت ایران، روز پنج‌شنبه، ۲۱ مرداد از جان باختن ۵۶۸ و شناسایی بیش از ۳۹ هزار بیمار جدید در یک شبانه‌روز گذشته خبر داده است.

آمارهای کرونا در حالی به صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت منتشر می‌شود که سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمارهای اعلامی از سوی این وزارتخانه می‌داند.

به این ترتیب مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۲۶۶ نفر رسید، و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۹۶ هزار و ۲۱۵ نفر.