پس از رسیدن ویروس کرونای موسوم به دلتا به تهران، وزارت بهداشت جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که تنها در یک شبانه‌روز گذشته بیش از ۲۳ هزار نفر به جمع مبتلایان بیماری کووید در کشور اضافه شده است.

در همین حال با اضافه شدن ۲۷ شهر جدید، تعداد شهرهای قرمز کرونایی در ایران به ۱۲۰ شهر رسید و هم‌اکنون هیچ شهری آبی نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ویروس جهش‌یافته کرونا از جنوب و جنوب شرقی به مرکز و شمال کشور رسیده و در کنار سیستان‌ و بلوچستان، تهران و هرمزگان آمارهای ابتلا و بستری روزهای اخیر در پنج استان فارس، خراسان‌ رضوی، مازندران، اصفهان و کرمان هم «شرایط نگران‌‌کننده‌ای» را رقم زده است.

بر اساس همین گزارش، سیستان‌ و بلوچستان با بستری روزانه بیش از ۴۰۰ بیمار کرونایی و محرومیت‌ بسیار همچنان بحرانی‌ترین استان محسوب می‌شود.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت در روز پنج‌شنبه، با مرگ ۱۳۶ بیمار مبتلا به کرونا در ایران در شبانه‌روز گذشته، مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۸۵ هزار و ۳۹۷ نفر رسید.

روابط عمومی وزارت بهداشت همچنین خبر داد که در شبانه‌روز گذشته، ۲۳ هزار و ۳۹۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده که ۱۷۰۶ نفر از آنان بستری شدند.

بر همین اساس مجموع بیماران کرونا در کشور به سه میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۲۶ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت ایران در حالی که از ارائه آمار تفکیکی خودداری می‌کند، به طور روزانه آمار مربوط به ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در اختیار رسانه‌های قرار می‌دهد، آماری که منابع مستقل درباره درستی آن تردید دارند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر ۱۲۰ شهرستان قرمز و ۱۸۲ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۱۴۶ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، سویه جدید «دلتا» از ترکیب جهش‌های ویروس کرونا در هند و بریتانیا به وجود آمده و از قدرت سرایت‌پذیری بالاتر و میزان کشندگی بیشتری برخوردار است.

وقوع موج پنجم کرونا در ایران به‌ویژه در هفته گذشته باعث نگرانی شده است.

در همین حال بحران کمبود واکسن در شهرهای مختلف کشور ادامه دارد و بسیاری از سالمندانی که دُز اول واکسن خود را در هفته‌های اخیر دریافت کردند، در مراجعه با مراکز درمانی با اطلاعیه‌هایی مبنی بر نبود واکسن برای تزریق دُز دوم مواجه می‌شوند.