شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از آغاز شیوع این بیماری تا کنون در مجموع از ۱۰۰ میلیون و ۶۳۹ هزار نفر گذشت و آمار مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در جهان نیز در روز سه شنبه ۲۶ ژانویه (۷ بهمن) به بیش از ۲ میلیون و ۱۶۱ هزار نفر رسید.

بسیاری از کشورها به ویژه در قاره اروپا به دلیل بالا رفتن آمار ابتلا به کرونا و پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها، مجبور به وضع مجدد قرنطینه و سایر محدودیت‌های اجتماعی شده‌اند. گزارش‌های مربوط به شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا از جمله ویروس انگلیسی و آفریقای جنوبی، باعث نگرانی دولت‌ها شده است. اما همزمان، آغاز واکسیناسیون گسترده در برخی کشورها امیدهای تازه‌ای را برای مهار کرونا در چشم‌اندازی نزدیک‌تر گشوده است.

ایران واکسن روسی اسپوتنیک را تأیید کرد

ایران می‌گوید واکسن روسی کرونا موسوم به اسپوتنیک را تأیید کرده است. به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سفر روز سه شنبه ۷ بهمن به مسکو اعلام کرد که مقامات بهداشتی ایران این واکسن را تأیید کرده‌اند.

ایران هنوز واکسیناسیون کرونا را آغاز نکرده است، اما مقامات دولتی در این کشور روز دوشنبه گفتند که اولین دسته از دُزهای وارداتی ممکن است واکسن آسترازنکا باشد.

علی خامنه‌ای، پیش از این، ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران را ممنوع اعلام کرده بود.

ایران طی ۲۴ ساعت گذشته ۷۹ مورد مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ را ثبت کرده است. این تعداد کمتر از آمار روزانه ۹۸ فوتی در روز دوشنبه است که بالاترین آمار در دو هفته اخیر بوده است. وزارت بهداشت ایران در روز سه شنبه همچنین اعلام کرد شمار مبتلایان کرونا از ابتدای شیوع کرونا در این کشور با ۶ هزار و ۴۲۰ مورد قطعی جدید در شبانه‌روز گذشته، تا کنون به یک میلیون و ۳۸۵ هزار و ۷۰۶ مورد رسیده است.

آمار روزانه کرونا در اسرائیل: صفر

بنا بر آمار رسمی در شبانه‌روزمنتهی به روز سه شنبه، آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در اسرائیل به صفر رسیده و تنها ۵ بیمار کرونایی که از قبل در بیمارستان بستری بودند به دلیل وخامت حال‌شان به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده‌اند. شمار کل بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های اسرائیل در حال حاضر هزار و ۱۱۵ نفر اعلام شده است.

بخش مهمی از موفقیت اسرائیل در مهار کرونا را مدیون سیاست‌های بهداشتی دولت این کشور دانسته‌اند. دولت اسرائیل تا کنون با رویکردی تهاجمی تلاش کرده است تا واکسیناسیون را به شکلی هر چه گسترده‌تر در کشور انجام دهد تا تمام شهروندان واکسینه شوند.

اسرائیل به لطف واردات منظم واکسن‌های فایزر-بیون‌تک و مدرنا از روز ۱۹ دسامبر (۲۹ آذر) تا کنون توانسته است در مراکز پزشکی و بیمارستانی خود به طور مرتب واکسیناسیون را انجام بدهد به طوری که تا کنون ۲۵ درصد از جمعیت ۹ میلیونی اسرائیل دست کم نوبت اول واکسن را دریافت کرده‌اند.

واکسن کرونا در اسرائیل در ابتدا تنها برای گروه های آسیب‌پذیر و پرخطر جامعه یعنی پرسنل بخش بهداشت و افراد مسن تزریق می‌شد اما در مرحله کنونی کلیه شهروندان بالای ۴۰ سال و نیز نوجوانان ۱۶ تا ۱۸ سال با نظر والیدن‌شان اجازه زدن واکسن را دارند.

کاهش ۶۰ درصدی بستری۶۰ سال به بالا

روزنامه لوپاریزین فرانسه با انتشار این اطلاعات و با استناد به نتیجه مطالعه‌ای که روی ۵۰ هزار و ۷۷ بیمار کرونایی در اسرائیل انجام شده، می‌نویسد که واکسیناسیون کرونا باعث شده آمار بستری شدن بیماران بالای ۶۰ سال در مراکز درمانی ۶۰ درصد کاهش یابد.