سناتور مارکو روبیو با صدور بیانیه‌ای به همراه شماری دیگر از اعضای سنای آمریکا، از تصویب قانون باب لوینسون برای پاسخگویی در خصوص گروگانگیری تقدیر کرد.

در این بیانیه که شامگاه سه‌شنبه دوم دی‌ ماه منتشر شد، مارکو روبیو سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا گفت: این قانون که به نام باب لوینسون، شهروند فلوریدا و مامور سابق اف‌بی‌آی که ناعادلانه توسط رژیم ایران دستگیر شده و طولانی‌ترین گروگان تاریخ آمریکا شد، نامگذاری شده، طرحی با حمایت هر دو حزب است و به دولت آمریکا منابعی می‌دهد تا گروگان‌های آمریکایی را به خانه بازگرداند.

این مصوبه کنگره، نهادها و راهکارهایی را برای رسیدگی به وضعیت شهروندان آمریکایی که در خارج از کشور به ناحق دستگیر و زندانی می‌شوند، پایه‌گذاری می‌کند. این طرح قانونی همچنین به رئیس جمهوری آمریکا و نماینده ویژه در امور گروگان‌ها اختیارات بیشتری می‌دهد تا امور مرتبط به بازپس‌گیری و آزادی گروگان‌ها را دنبال کنند.

این قانون جدیدترین تلاش قانونگذاران آمریکایی برای پاسخگو کردن حکومت‌هایی است که شهروندان آمریکایی را گروگان می‌گیرند. جمهوری اسلامی از جمله کشورهایی است که چندین شهروند آمریکایی را به بهانه‌های امنیتی زندانی کرده است. در حال حاضر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری، انوشه آشوری و کایلی مور گیلبرت، در ایران به زندان افتاده‌اند.

باب منندز سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی، پاتریک لیهی سناتور دموکرات ایالت ورمانت، کریس کونز سناتور دموکرات ایالت دِلِوِر، و جین شاهین سناتور دموکرات ایالت نیوهمپشایر در سنای آمریکا دیگر سناتورهایی هستند که در این بیانیه به سناتور کروز پیوستند