نمایندگان کشورهای آمریکا، اروپا و بریتانیا، از دولت افغانستان و گروه طالبان خواسته‌اند تا قبل از رسیدن به یک توافق نهایی برای آینده افغانستان، فعلا روی “یک آتش‌بس سراسری و اساسات حکومت انتقالی همه‌شمول موافقت کنند.”

این نخستین بار است که جامعه جهانی صریحا خواستار توافق روی حکومت یا ساختار انتفالی شده است.

وزارت خارجه آمریکا در اعلامیه رسمی، از نشست نمایندگان ویژه صلح آمریکا، بریتانیا و اروپا خبر داده است که دو روز پیش، در ۲۲ جولای/ژوئیه در روم پایتخت ایتالیا برگزار شده است. محور بحث این نشست افغانستان و تلاش‌های صلح بوده است.

ضمن استقبال از گفت‌وگو‌های صلح که هفته گذشته میان هیات‌های عالی‌رتبه افغانستان و گروه طالبان در دوحه برگزار شد، در این اعلامیه آمده است که ما می‌دانیم که دستیابی به یک توافق نهایی سیاسی، از جمله در مورد قانون اساسی، احتمالاً زمان بر است به همین دلیل ما از دو طرف می‌خواهیم که قبل از رسیدن به یک توافق سیاسی نهایی برای آینده افغانستان، فعلا روی چند مورد موافقت صورت گیرد؛ روی آتش‌بس سراسری و همه‌جانبه و همچنین روی جزئیات حکومت انتقالی فراگیر.

در این اعلامیه همچنین آمده است که هم ساختار انتقالی و هم توافق سیاسی نهایی برای افغانستان باید (۱) فراگیر باشد، (۲) حق مردم برای انتخاب زعیم محفوظ باشد، (۳)، حقوق بشر، که شامل حقوق زنان، جوانان و اقلیت‌ها می‌شود، محفوظ باشد، (۴) تعهد برای مبارزه به تروریسم و اینکه دگر خاک افغانستان بستری برای گروه‌های تروریستی نخواهد بود، (۵)، و در آخر هم اینکه افغانستان باید به تعهدات بین‌المللی خود از جمله حقوق بشر پابند بماند.

در این اعلامیه همچنین آمده است حمایت جامعه جهانی از نهادهای افغانستان از جمله نهادهای امنیتی و دفاعی آن ادامه خواهد داشت. در این اعلامیه آمده است که کمک‌های آینده مشروط به دولت‌داری خوب و فراگیر، تطبیق قانون و رعایت حقوق بشر است.

نمایندگان ویژه صلح آمریکا، اروپا و بریتانیا همچنین تاکید کرده‌اند که هر حکومتی که به زور به قدرت برسد، از پشتیبانی آنها برخوردار نخواهد بود.

دولت افغانستان تا کنون واکنش رسمی در این زمینه نداشته است. اما چند ماه پیش، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، بعد از یک دوره مخالفت بر ایجاد اداره موقت، ضمن مطلبی در مجله فارن پالیسی، با طرح حکومت انتقالی موافقت تلویحی کرد.

آقای غنی در این مقاله مفصل با عنوان ‘لحظه خطر و فرصت برای افغانستان ‘ نوشته است “اگرچه ساختار جمهوری دست‌نخورده باقی بماند و اما یک دولت انتقالی صلح می‌تواند نظم و استمرار را در زمان برنامه‌ریزی و برگزاری انتخابات حفظ کند.”

آخرین گفت‌وگوهای صلح میان هیات دولت افغانستان و گروه طالبان هفته گذشته بدون هیچ نتیجه‌ای پایان یافت. در چند ماه اخیر، گروه طالبان توانستند پیشرفت‌های چشمگیر نظامی داشته باشند. اما دولت افغانستان توانسته است مقاومت کند و شماری از ولسوالی‌های از دست رفته را از گروه طالبان پس گیرد.

دو روز پیش، نیروهای هوایی آمریکا در حمایت از نیروهای نظامی افغان، در جبهاتی در قندهار، حملات هوایی انجام داده بود.

با افزایش خشونت‌ها صدها هزار افغان از خانه‌هایشان بی‌جا شده اند.