آمریکا آماده پیوستن به مذاکرات صلح با طالبان است

در پی اعلام تمدید نامحدود آتش‌بس با طالبان از سوی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و انتشار تصاویر امیدوارکننده‌ای از ملاقات نیروهای دولتی با جنگجویان طالبان به مناسبت عید فطر، وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرده آماده پیوستن به مذاکرات صلح با طالبان است.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان روز شنبه (شانزدهم ژوئن – ۲۶ جوزا/خرداد) در پیام ویدیویی تمدید آتش‌بس سراسری با طالبان را اعلام کرد و گفت که جزئیات آن بعدا منتشر می‌شود.

پس از این خبر تصاویر نادری منتشر شد که در آن جنگویان طالبان و نیروهای امنیتی و سربازان افغان دیده می‌شدند به مناسبت عید فطر همدیگر را در آغوش گرفته بودند و با هم عکس یادگاری می‌گرفتند.

غنی آتش‌بس یک جانبه با طالبان را برای مدت نامعلوم تمدید کرد

این در حالی است که روز شنبه در ننگرهار و جایی که قرار بود مقام های دولت و رهبران طالبان دیدار کنند یک انفجار ۲۵ نفر را که اغلب آنها از طالب‌ها بودند کشت.

در همین حال، عطالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفته ۵۴ نفر هم در جریان این انفجار مجروح شده‌اند که علاوه بر طالب‌ها، شهروندان عادی هم در میان آنها هستند.

داعش افغانستان مسئول این انفجار معرفی شده اما گفته هدفش تجمع نیروهای دولتی بوده نه شبه‌نظامیان طالبان.

شبه نظامیان طالب در قندوز با مردم عادی خوش و بش کردند
با وجود اعلام تمدید یک طرفه آتش بس از سوی دولت افغانستان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت این گروه قصد تمدید آتش‌بس را ندارد.

سخنگوی طالبان گفته: “افغانستان همچنان تحت اشغال است. آتش بس اعلام شده به ۳ روز عید محدود می‌شود و ما قصد نداریم که آنرا تمدید کنیم”.

اشاره سخنگوی طالبان به حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان از ۱۸ سال پیش است؛ حضوری که باعث شده آمریکا به طور لحظه به لحظه درباره امنیت و صلح افغانستان توجه نشان دهد.

صبح امروز مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا در واکنش به خبر تمدید آتش‌بس عید فطر گفت هرگونه مذاکره و برقراری صلحی باید با مشارکت بین‌المللی همراه شود و واشنگتن آماده است که به جریان این مذاکرات بپیوندد.

آقای پومپئو روز شنبه گفت: “ما آماده کمک کردن به تسهیل و همکاری با دولت افغانستان، طالبان و همه مردم افغانستان هستیم تا این کوشش به پیمان صلح و توافق سیاسی که پایان‌بخش جنگ باشد منجر شود.”

در همین حال، روز شنبه ناتو هم با صدور بیانیه‌ای از تمدید آتش‌بس و توقف درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای دولت افغانستان استقبال کرد.

دفتر برنامه ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان هم با صدور بیانیه‌ای از توقف درگیری‌ها و این آتش‌بس استقبال کرده و گفته بیشتر از هر زمان دیگری به ثمربخش بودن مذاکرات صلح باور یافته است.

بیشتر بخوانید

دیدار ‘اتفاقی’ وزیر داخله با افراد طالبان در کابل
غنی: طالبان نیز از ساعت ۱۲ شب تاکنون آتش‌بس را مراعات کرده‌اند
گفت‌وگوی تلفنی رهبران افغانستان و پاکستان درباره کشته شدن ملافضل‌الله
اشرف غنی چه گفت؟
اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، روز شنبه در یک نطق تلویزیونی اعلام کرده که آماده است که با طالبان مذاکرات همه جانبه‌ای را انجام دهد و حاضر است درباره همه مسائل مورد نظر از جمله حضور نیروهای خارجی در خاک افغانستان مذاکره کند.

او همچنین به نیروهای امنیتی افغانستان دستور داد تا در “مقابل هر نوع حمله و تعرض، برای تأمین امنیت مردم و دفاع از وطن، آمادگی قاطع و همه جانبه را داشته باشند”.

آقای غنی با اشاره به روبوسی و آغوش‌گشایی نیروهای دولتی و طالبان در جریان مراسم عید فطر گفته این صحنه‌ها تمایل هر دو طرف برای برقراری صلح را اثبات می‌کند.

رئیس جمهوری غنی افزود: “در جامعه جهانی هم در مورد صلح افغانستان اجماع وجود دارد.”

Ashraf Ghani

در پاسخ به @ashrafghani
We also request the Afghan Taliban to extend their ceasefire. During the ceasefire, we will provide medical assistance to the wounded Taliban, and will provide them any humanitarian assistance if needed,. Taliban prisoners will also be allowed to contact and see their families.

به گفته رئیس‌جمهوری افغانستان، در جریان آتش‌بس شبه نظامیان طالبان مجازند که کمک های پزشکی و انساندوستانه دریافت کنند و زندانیان طالبان هم اجازه ملاقات با اعضای خانواده خود را خواهند داشت.

در حقیقت، دولت آقای غنی روز شنبه در حرکتی که می‌تواند نشانه‌ای از حسن نیت برای آغاز مذاکرات باشد، ۴۶ طالب زندانی را آزاد کرد.

همزمان دادستانی این کشور گفته اگر آتش‌بس ادامه یابد، مشروط به این که طرف مقابل دست به اقدام بالمثل بزند، زندانیان بیشتری از طالبان آزاد می‌شوند.

انفجار در گردهمایی دولت و طالبان در ننگرهار ۲۰ کشته برجا گذاشت
وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که دومین روز آتش‌بس هم از سوی دو طرف رعایت شد و “هیچ رویداد خشونت‌آمیز در این کشور اتفاق نه افتاده است”.

آقای غنی روز شنبه همچنین کشته شدن ملا فضل اللہ، رهبر طالبان پاکستان را که روز پنجشنبه در جریان حمله پهپادهای آمریکایی در داخل خاک افغانستان صورت گرفته را تایید کرد

You may also like...