ندا پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که ایالات متحده برای تضمین آزادی آمریکایی های تحت بازداشت در ایران تلاش می کند.

علی ربیعی وزیر سخنگوی دولت ایران پیشتر در این روز گفت که کشورش مشغول مذاکره با آمریکا با هدف تضمین آزادی ایرانی هایی است که به دلیل نقض تحریم های آمریکا در این کشور یا سایر کشورها زندانی شده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا او گفت: “دولت آقای بایدن از روزهای ابتدای روی کار آمدن این موضوع را مورد توجه قرار داده و این مذاکرات در جریان است و به محض دستیابی به نتایج قابل قبول، توسط همکاران ما در وزارت امور خارجه اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.”

ند پرایس روز سه شنبه در کنفرانس خبری وزارت خارجه گفت که آمریکا با “حداکثر اضطرار” برای حل موضوع زندانیان آمریکایی در ایران تلاش می کند.

او گفت: “ما همچنین با متحدان خود، که شهروندان خیلی از آنها در حال حاضر به طور خودسرانه یا ظالمانه توسط دولت ایران بازداشت شده اند، کار می کنیم. مساله بزرگتر این است که ایران شهروندان آمریکا را غیرعادلانه زندانی می کند تا از آن به عنوان یک اهرم سیاسی استفاده کند، این کار زننده و مایه انزجار است.”

آقای ربیعی در سخنان روز سه شنبه خود گفته بود: “ما قبلا بارها اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران بخاطر نیات انسان دوستانه آماده تبادل همه زندانیان سیاسی در مقابل آزاد کردن همه زندانیان ایرانی در سراسر جهان است که با دستور و خواست آمریکا محبوس شده‌اند.”

او اضافه کرد: “حتی در دولت پیشین آمریکا هم از این آمادگی طرف ایرانی خبر داده بودیم اما این دولت آمریکا بود که با اصرار بر گروگان‌گیری ایرانیان از نشستن پای میز مذاکره امتناع کرد و دولت آمریکا با گروگان گیری از ایرانیان از نشستن پای میز مذاکره جلوگیری کرده بود.